سفیر آمریکا در سازمان ملل: حسن روحانی با ادعاهای دروغین اش در سازمان ملل «شاهکار بی‌صداقتی» را به نمایش گذاشت

حسن روحانی در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با انتشار ویدیویی ادعا کرد: حکومت ایران در همه روندهای صلح و آشتی در کنفرانس بن ۲۰۰۱ و تلاش‌های منطقه‌ای نقش ایفا کردیم.  کلی کرفت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفت: «سخنان روحانی شاهکار بی‌صداقتی بود».

کرفت در توییتی در این باره نوشت: روحانی «به نقض آشکار منشور سازمان ملل اشاره کرد، و ظاهرا شوخی هم نمی‌کرد. ایران مهم‌ترین حامی تروریسم در جهان است و در سراسر خاورمیانه درگیری ایجاد کرده است».

روحانی در سخنرانی ضبط شده‌اش برای مجمع عمومی سازمان ملل از اقدامات منطقه‌ای جمهوری اسلامی دفاع کرد و به شدت به سیاست‌های آمریکا تاخت و علاوه بر انتقاد از واشنگتن به دلیل خروج از برجام و نیز اعمال تحریم‌های سخت علیه ایران، اقدامات ایالات متحده در منطقه خاورمیانه را نیز شدیدا مورد نکوهش قرار داد.

روحانی  از اقدام آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، نیز انتقاد کرد و با نکوهش از حضور آمریکا در عراق، گفت حکومت ایران با حمایت نیروهای نیابتی خود در عراق همچنان در کنار مردم ایستاده است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در توییتی در این باره  نوشت: « ای کاش این حرف‌ها درست بود»

خانم اورتگاس افزود: «از سال ۲۰۱۲ تاکنون، رژیم ایران بیش از ۱۶ میلیارد دلار برای شرکا و گروه‌های نیابتی تروریست خود پول ارسال کرده است. این پول از مردم ایران دزدیده شده و باید به آنها بازگردانده می‌شد».

او گفت: «دوران سلطه و برتری‌جویی» که روحانی از آن حرف می‌زند به پایان رسیده است. چرا ایران نیروها و گروه‌های نیابتی خود را از عراق بیرون نمی‌برد و از تلاش‌هایش برای سلطه بر لبنان از طریق حزب‌الله دست برنمی‌دارد؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «تحریم‌های ایران حمایت از تروریسم، برنامه‌هسته‌ای و مسئولان فاسد ایرانی را که به مردم ایران ظلم می‌کنند هدف قرار داده، نه کمک‌ها و تجارت انسان‌دوستانه را. آمریکا حتی پیشنهاد داد که در زمینه مقابله با کرونا به ایران کمک کند، ولی دولت حسن روحانی این پیشنهاد را رد کرد».