سفیر اسرائیل در سازمان ملل: رژیم ایران با فرستادن اسلحه به لیبی و پرتاب موشک به فضا، تحریم ها را لغو کرده است

سفیر اسرائیل در سازمان ملل فاش ساخت که حکومت ایران، نه تنها به گروه های تروریست و چریک های شیعه در خاورمیانه سلاح می رساند، بلکه برای طرف های درگیر در کشور لیبی تجهیزات جنگی می فرستد.

این نخستین بار است که درباره ارسال اسلحه از ایران به لیبی، از هنگام درگیری های دو سال اخیر خبر می رسد. تا کنون دولت ترکیه بود که به طور علنی به دخالت جنگی در لیبی می پرداخت و به آن افتخار می کرد.

در نامه ای که دانی دانون سفیر اسرائیل در سازمان ملل خطاب به شورای امنیت نوشته، از جمله آمده است که رژیم ایران دستگاه های پیشرفته پدافند هوایی به لیبی می فرستد.

این سامانه ها در داخل ایران تولید گردیده و فرستادن آن ها به لیبی، به طراحان جنگ افزار در ایران امکان می دهد اسلحه خود را در شرایط جنگی آزمایش کنند.

آگاهان سیاسی می گویند این افشاگری از جانب اسرائیل، رژیم ایران را در موقعیت بین المللی بسیار دشوارتری قرار می دهد زیرا معلوم می شود که ادامه تحریم تسلیحاتی علیه رژیم، که مورد درخواست و فشار ایالات متحده می باشد، یک ضرورت جهانی است.

کشورهای غرب اروپا همیشه نسبت به لیبی حساسیت زیاد داشته اند و آن جا را دروازه آفریقا به سوی اروپا تلقی کرده اند و ارسال اسلحه از جانب ایرانیان، ممکن است آنها را خشمگین و نگران کند و از نظر لزوم ادامه تحریم تسلیحاتی علیه رژیم ایران، آن ها را به سوی ایالات متحده بکشاند.

دانی دانون سفیر اسرائیل در سازمان ملل، در نامه خود شکایت دیگری نیز علیه رژیم ایران، در رابطه با پرتاب ماهواره مطرح ساخته است که در واقع ادامه اعتراض های ماه گذشته در این زمینه، از جانب ایالات متحده می باشد.

سفیر اسرائیل نوشته است که رژیم ایران در زیر پوشش فرستادن ماهواره به فضا موشک بالستیک خود را مورد آزمایش قرار داده، که وقتی بتواند آن را به کلاهک اتمی مجهز سازد، امنیت کشورهای اروپایی نیز سخت به خطر خواهد افتاد.

در قطعنامه ای که پس از امضای برجام، توسط شورای امنیت به تصویب رسید، از ایران خواسته شده بود برنامه ساخت موشک های بالستیک را متوقف کند. ولی رژیم ایران ادعا می کند که این توصیه در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، الزامی نیست و اعتبار قانونی ندارد.

دانی دانون در نامه خود خطاب به شورای امنیت نوشته است که قاچاق اسلحه از جانب حکومت ایران به لیبی، در واقع نقض تحریم های بین المللی علیه امور تسلیحاتی رژیم ایران و فرستادن اسلحه به کشورهای دیگر می باشد و باید مورد نکوهش قرار گیرد، و اقدامات لازم علیه آن انجام شود.