سفیر اسراییل در سازمان ملل:تسلیحات ایرانی بدون مانع به لیبی فرستاده می شود

دانی دنون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل متحد، می‌گوید که در شرایط کنونی منطقه نیز «تسلیحات ایرانی آزادانه و بی‌مانع جابه‌جا می‌شود».

نماینده دائم اسراییل در سازمان ملل این سخنان را در آستانه نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت برای بررسی پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا جهت دائمی کردن تحریم تسلیحاتی رژیم بیان کرد.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل این را نیز گفت که محموله‌های جنگ‌افزار ایران نه تنها «آزادانه» به سوی عراق، سوریه، لبنان و یمن برده می‌شود، بلکه جنگ‌افزار ایرانی به تازگی «بدون مانع» به لیبی می‌رسد.

همزمان با سخنان سفیر اسراییل در پیوند با ارسال سلاح های رژیم برایان هوک نیز که به عربستان سفر کرده امروز طی سخنانی اعلام کرد که آمریکا و عربستان خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم هستند.

سفیر اسراییل در ادامه سخنانش گفت: جنگ‌افزار ایرانی در دست شبه نظامیان و «گروه‌های تروریستی» در لیبی و کشورهای دیگر به جنگ‌ها و تنش‌ها کمک کرده است.

آقای دنون در سخنان روز گذشته خود نیز  با دادن «هشدار» به سازمان ملل در مورد عواقب پایان گرفتن دوره تحریم تسلیحاتی ایران، از شورای امنیت خواست «با نظری جامع به خطرات پیش‌رو در ارتباط با توان تسلیحاتی ایران، از تمدید نامحدود تسلیحاتی ایران حمایت کند».

تحریم تسلیحاتی ایران روز ۲۷ مهر امسال به پایان می‌رسد، اما آمریکا کارزاری با هدف تمدید این تحریم‌ها به راه انداخته است.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در پی توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران به تصویب رسید،ایران مورد تحریم تسلیحاتی قرار گرفت و اکنون ایالات متحده و هم پیمانان این کشور از جمله عربستان خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم اسلامی هستند.

این نخستین بار است که اسرائیل ایران را به نقل و انتقال جنگ‌افزار در لیبی نیز متهم می‌کند.

حسین دهقان، مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی و وزیر دفاع پیشین ایران، هفته گذشته گفت گزارش‌ها در مورد مداخله نظامی و تسلیحاتی ایران به سود ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای «ارتش ملی» لیبی «شایعات» است.

در همین حال، یک نماینده ژنرال حفتر هفته گذشته در مصاحبه با رسانه‌های اسرائیل، خواهان کمک اسرائیل به «ارتش ملی لیبی» در برابر نیروهای دولت رقیب «وفاق ملی» به فرماندهی فائز سراج در این کشور شده بود.

دنی دنون روز سه‌شنبه اضافه کرد که نقل و انتقالات نظامی ایران در ارتباط با لبنان و حمایت از توان تسلیحاتی حزب‌الله «نه تنها نقض‌کننده قطعنامه ۲۲۳۱ است بلکه قطعنامه‌های ۱۷۰۱ و ۱۵۵۹ شورای امنیت را هم پایمال می‌کند».

به گفته او، زرادخانه‌ای که ایران برای حزب‌الله برپا کرده، اکنون ۱۵۰ هزار موشک و راکت دارد که «قادر به هدف قرار دادن هر نقطه‌ای در اسرائیل است».

نخست‌وزیر اسرائیل پیش از ارائه پیش‌نویس قطعنامه مورد نظر آمریکا در لزوم برقراری تحریم نامحدود تسلیحاتی ایران، سازمان ملل را به بازگشت دوباره سایر تحریم‌ها علیه ایران فراخوانده بود.

امیر حاتمی، وزیر دفاع، و حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، در روزهای گذشته گفتند که ایران از آغاز روی کارآمدن جمهوری اسلامی زیر تحریم تسلیحاتی بوده و آموخته که در تأمین قوای دفاعی و تسلیحات مورد نیاز، به خود تکیه کند.