سفیر ایالات متحده در سازمان ملل : پرزیدنت بایدن همه اقدامات پرزیدنت ترامپ علیه فلسطینیان را لغو می کند

درست یک هفته پس از آن که پرزیدنت بایدن با ادای سوگند، هدایت سیاسی ایالات متحده را به دست گرفت، سفیر آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد که دولت واشنگتن تصمیم گرفته اکثر اقداماتی را که پرزیدنت ترامپ در فاصله گیری از فلسطینیان انجام داده بود باطل کند و کمک به حکومت خودگردان فلسطینی و روابط همکاری با آن تشکل را از سر بگیرد.

در چارچوب این سیاست جدید، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل اعلام کرد: کمک مالی آمریکا به فلسطینیان که در دوران پرزیدنت ترامپ متوقف گردیده بود، از سر گرفته می شود.

در همین زمینه، سخنگوی کاخ سفید چند روز پیش گفته بود که پرزیدنت جو بایدن همچنان بر این باور است که برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل، بهترین راهکار برای پایان بخشیدن به نزاع و حل مساله فلسطینی ها می باشد.

پرزیدنت ترامپ بر این گمان بود که می توان از طریق سرمایه گذاری های کلان به هدف بالا بردن سطح زندگی فلسطینیان، می توان آن ها را به مذاکرات صلح با اسرائیل تشویق کرد تا خود آن ها درباره امور سیاسی و امنیتی به توافق برسند.

جناح راست در اسرائیل بر این باور است که کشور مستقل فلسطینی ممکن است به یک کانون خطر امنیتی برای اسرائیل مبدل شود و سپردن نوار غزه به دست فلسطینیان که دو دهه پیش رخ داد، می تواند نمونه این خطر باشد. زیرا غزه، به جای آن که به نمونه همکاری و همزیستی بین فلسطینیان و اسرائیل مبدل گردد، به کانون ترور و رخنه یابی رژیم ایران به آن سرزمین مبدل شده است.

ریچارد میرز سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، که شب گذشته (سه شنبه) در نشست مجازی شورای امنیت سخن می گفت، همچنین اطلاع داد که تغییرات اساسی دیگر در رویکرد دولت واشنگتن در قبال فلسطینی ها به زودی اعلام خواهد شد. او گفت که به زودی نمایندگی دیپلماتیک فلسطینیان در واشنگتن، که به دستور پرزیدنت ترامپ بسته شده بود، بازگشایی خواهد گردید. او گفت که چنین اقدامی جنبه منت گذاری بر فلسطینیان ندارد، بلکه یک عملکرد انسانی است که به صلح و امنیت اسرائیل نیز یاری می رساند.

ریچارد میرز همچنین گفت که ایالات متحده به زودی تماس های دیپلمات با حکومت خودگردان فلسطینی را از سر می گیرد . دولت پرزیدنت ترامپ اعضای این دفتر را به تشویق ترور و فتنه گری در خاورمیانه قلمداد کرده بود.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل در عین حال گفت که پشتیبانی قاطع آمریکا نسبت به اسرائیل ادامه خواهد یافت و دولت واشنگتن با هرگونه عمل تعرضی که امنیت اسرائیل را به خطر اندازد مخالفت است.

او در ضمن گفت که ایالات متحده با هرگونه اقدام یکجانبه علیه اسرائیل در نهادهای بین المللی و از جمله سازمان ملل به مخالفت ادامه خواهد داد.  پرزیدنت ترامپ بارها این گونه نهادها را تبعیض و یک جانبه نگری در قبال اسرائیل متهم ساخته بود. او همچنین خواستار شد که اسرائیل ساخت و ساز در کرانه باختری را متوقف سازد و حکومت خودگردان فلسطینی را فراخواند که از ادامه پرداخت حقوق ماهیانه به تروریست های فلسطینی را متوقف سازد.