سفیر ایران در بغداد ادعا کرد: با حمله ما به عین الاسد در واکنش به کشته شدن سلیمانی دیگر تنشی با آمریکا نداریم 

ایرج مسجدی،  سفیر ایران در بغداد، در گفتگو با شبکه تلویزیونی العهد عراق ادعا کرد که تنش‌زایی میان تهران و واشنگتن پس از واکنش ایران به کشته قاسم سلیمانی به پایان رسید.

ولی این ادعا با سخنان علی خامنه که در حمله موشکی سپاه به عین الاسد، ایالات متحده، که  گفته بود این تازه سیلی اول است ، کاملا مغایرت دارد .

مسجدی  ضمن تکذیب دخالت ایران در امور عراق یا هر گونه دیکته کردن سیاست‌هایش بر این کشور، همچنین گفت که ایران در حمله‌ای که اخیرا به سفارت آمریکا انجام شده نقش نداشته و از گروهی که مسئول این حمله است حمایت نمی‌کند.

این در حالی که تنش‌ها در منطقه خلیج بالا گرفته و گزارش‌هایی درباره آمادگی‌های آمریکا و اسرائیل برای انجام ضربه‌ای احتمالی علیه ایران منتشر شده است .

ایرج مسجدی در ادامه تاکید کرد که تهران عراق را محلی برای تسویه حساب‌هایش با آمریکا قرار نداده است.

مسجدی در حالی این ادعا را مطرح می کند که شماری از  فرمانده هان سپاه در روزهای اخیر اعلام کرده بودند که انتقام واقعی را ایالات متحده خواهیم گرفت. همچنین رسانه های داخلی حکومت وابسته به علی خامنه ای نیز نوشته بودند : به زودی انتقام سختی را از آمریکا خواهیم گرفت.

رهبران عراق  نیز در پی حملات راکتی مکرر شبه‌نظامیان وابسته به ایران علیه منافع و هم‌پیمانان آمریکا در منطقه و هدف قرار دادن نیروهای ائتلاف بین‌‌المللی به ویژه سفارت آمریکا در بغداد،  به رژیم ایران هشدار داده اند که باید از دخالت در اوضاع داخلی عراق دست بردارند.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز به صراحت گفته است  که خاک عراق نباید به صحنه نبرد بین رژیم ایران و آمریکا مبدل شود .

همچنین مقتدی صدر، رهبر جریان صدر در عراق نیز به ایران و آمریکا هشدار داده است که عراق را محل نبرد کارزار خود نکنند.

 

با افزایش تنش‌ها و احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا به ویژه پس از ارسال بمب‌‌افکن‌های راهبردی و زیر‌دریایی آمریکایی مجهز به ۱۵۰ موشک «تاماهاک» به منطقه، ارتش اسرائیل نیز به رزمایش‌‌های نظامی جهت بکارگیری سریع نیروهای ذخیره اقدام کرده است.

از سوی دیگر با نزدیک شدن به سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی و با هدف واکنش به ترور محسن فخری زاده احتمال وقوع حملاتی غیر مستقیم از سوی گروه‌های نیابتی ایران علیه منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه افزایش یافته است.