سفیر ایران در ژاپن با پرده پوشی قصد میانجیگری با آمریکا، سفر نخست وزیر ژاپن را ابراز دوستی به روحانی خواند

سفیر ایران در ژاپن با پرده پوشی قصد میانجیگری با آمریکا، سفر نخست وزیر ژاپن را ابراز دوستی به روحانی خواند

در آستانه دیدار شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن از تهران، سفیر حکومت اسلامی در توکیو،  از دوستی و تقویت همکاری های دو کشور سخن گفت. ولی ماموریت میانجیگری آبه را به صراحت تایید نکرد .  این سفر قرار است از فردا (سه شنبه) آغاز شود.

مرتضی رحمانی موحد،  امروز (دوشنبه) در گفتگو با رسانه های دولتی ایران گفت: «روابط دو کشور بر پایه مناسبات تاریخی و حسنه برقرار بوده و این سفر فرصت بسیار خوبی است تا با استفاده از آن به تقویت و گسترش همکاری‌های دو کشور در تمامی زمینه‌های بین المللی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بپردازیم».

رحمانی موحد در واکنش به این سؤال که آیا سفر نخست وزیر ژاپن با هدف میانجیگری میان ایران و آمریکا انجام می‌شود، اظهار داشت: «این سفر در پاسخ به دعوت دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می‌پذیرد. اما روابط نزدیک توکیو با واشنگتن و همزمانی آن با شرایط کنونی در منطقه، این گمانه زنی‌ها را تشدید کرده است»

وی در ادامه افزود:  «ما برای رفع نگرانی و برقراری گفت و گو با کشورهای خلیج فارس، نیازی به آمریکا نداریم». و افزود: «ژاپن رابطه دوستانه‌ای با ایران و تمام کشورهای خلیج فارس دارد و به نظرم در این بستر، ژاپن می‌تواند نقش ویژه ای را ایفا کند.»

سفیر حکومت ایران در ژاپن، کوشید با این سخنان، ماموریت شینزو آبه برای میانجیگری بین ایران و آمریکا پرده پوشی کند و این سفر را تلاشی برای بهبود روابط ایران با امیرنشین ها جلوه دهد.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه حکومت  ایران، پیشتر از سفر میانجیگرانه ی نخست وزیر ژاپن به تهران استقبال کرد ه و گفته بود : «ژاپن احتمالا قادر به تفهیم شرایط کنونی به آمریکایی‌ها خواهد بود و امیدواریم سفر شینزو آبه به تهران به کاهش تنش‌ها در منطقه منجر شود».

در گزارش های پیشین گفته شده بود که نخست وزیر ژاپن با این ماموریت از جانب ایالات متحده رهسپار تهران می شود که مقامات حکومت را از وخامت ادامه بحران با ایالات متحده آگاه سازد و بکوشد با میانجیگری خود موجب کاهش تنش شود.