سفیر ایران سفر فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به عراق را تایید کرد 

پس از رد سفر فرمانده جدید سپاه قدس به عراق توسط  وزارت خارجه حکومت اسلامی، ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، در مصاحبه با شبکه العالم وابسته به رژیم،  آن را تایید کرد و گفت:  اسماعیل قاآنی، حدود دو هفته پیش به بغداد رفته و با مقام‌های این کشور دیدار کرده است. اما  سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، پیشتر درباره سفر پنهانی قاآنی به عراق آن را نوعی “خبرسازی “عنوان کرده بود.

مسجدی در ادامه افزود: پاسدار  قاآنی در سفر خود به عراق از  گروه‌های شیعه عراقی  خواسته بود که دست به  اقدامات «تحریک‌آمیز» نزنند و نیروهای آمریکا را وادار به پاسخ و خشونت نکنند.

او گفت که بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی، قاآنی نماینده حکومت ایران  برای مذاکره با مقام‌های عراقی است و «ماموریت‌های گذشته و روابط گذشته را انجام می‌دهد».

مسجدی، افزود:  فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در سفرهای خود به عراق با رییس‌جمهوری، نخست‌وزیر و مقام‌های سیاسی و حزبی عراق دیدار می‌کند و در سفر اخیر هم با تعداد زیادی از مسئولان عراقی ملاقات کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس و بی‌بی‌سی عربی پیشتر گزارش داده بودند که قاآنی سفری “پنهانی” به عراق داشته و با مقام‌های این کشور ملاقات کرده است.

به گزارش خبرگزاری  آسوشیتدپرس، قاآنی در این سفر با گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران  دیدار کرده و از آن‌ها خواسته است در هفته‌های باقی مانده از دولت ترامپ، دست به اقدامی “تحریک‌آمیز” نزنند.

او در ادامه گفت که رژیم ایران  در اقدامات این گروه‌ها دخالت نمی‌کند.  اما در عین حال اعلام کرد که این گروه‌ها “علاقمند” هستند نظرات رژیم ایران  را بدانند و با آن مشورت کنند.

مسجدی در پایان گفت: «ترامپ به بقیه بهانه می‌دهد. ترامپ نباید کسی را تهدید کند و اقدامات تحریک‌آمیز انجام دهد. اگر این اتفاق نیفتد طبیعی است که نه رژیم  ایران و نه هیچ‌کس دیگر بنای بر این ندارد که اقداماتی علیه آمریکا انجام دهد».

اوبه تقلید از علی خامنه ای تاکید کرد که از نظر این گروه‌های شبه‌نظامی و همچنین ایران پس از کشته شدن قاسم سلیمانی به دست آمریکا، باید نیروهای این کشور از عراق خارج شوند.