سفیر حکومت ایران در سازمان ملل، در مقاله ای در “واشینگتن پست” به مظلوم نمایی حکومت اسلامی پرداخت

سفیر حکومت ایران در سازمان ملل، در مقاله ای در “واشینگتن پست” به مظلوم نمایی حکومت اسلامی پرداخت

مجید تخت روانچی، سفیر حکومت ایران در سازمان ملل، در یادداشت خود در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، اظهارات  پرزیدنت ترامپ را “ضد و نقیض” توصیف کرد و نوشت: «ترامپ نشان داد که برای آسیب رساندن به ملت ایران مصمم است».

سران حکومت ایران به جنگ تبلیغاتی خود علیه ایالات متحده شدت بخشیده اند و در این تبلیغات سعی دارند آمریکا را مورد حمله قرار داده و تضاد های رفتاری در دولت پرزیدنت ترامپ را  نمونه ی بارز این آشفتگی ها بیان کنند.

وی افزود : ایالات متحده آمریکا سه هفته ی پیش ،معافیت‌های مربوط به واردات نفت از ایران را متوقف کرد. این تصمیم گام دیگری در راستای جنگ اقتصادی ایالات متحده علیه ایران بود.

یک بار دیگر ایالات متحده به یک جنگ اقتصادی علیه ایران محکوم شد و حکومت ایران خواستار برداشتن همه ی تحریم ها از سوی او شد .

تخت روانچی ایالات متحده را به سیاست های خصمانه و بیمارگونه متهم کرد که اسرائیل و امیر نشینان عرب را  به سوی جنگ علیه ایران می کشاند و گفت : این یک موضوع مخفی نیست که تعدادی از مقامات بلندپایه آمریکایی – و برخی از رهبران خاورمیانه‌ای – به رئیس جمهور آمریکا، فشار می‌آورند که یک سیاست تند و سخت در قبال ایران اتخاذ کند و حتی خواستار “تغییر رژیم” در ایران شده‌اند.

وی بدون اشاره به نا امنی های اخیر ،حمله به نفتکش های امارات عربی متحده ، نروژ و پرتاپ راکت توسط نیروهای تحت حمایت رژیم ایران  در نزدیکی سفارت امریکا در بغداد و ایجاد ناامنی در خاورمیانه نوشت : این گروه، از آنچه که ما آن را ” گزارش‌های اطلاعاتی جعلی ” می‌خوانیم، برای اثبات این باور غلط استفاده می‌کنند که ایران مسئول همه مشکلات خاورمیانه است و اینکه باید با هر وسیله و هزینه‌ای و حتی اقدام نظامی با ایران مقابله کرد.

تخت روانچی از “سه مانع عمده” در راه مذاکره ایران و آمریکا نام برد و گفت: “عامل اول  آن که مذاکرات واقعی و سازنده نمی‌تواند زیر سایه ارعاب، اجبار و تحریم ها شکل بگیرد.. دوم این که دولت ترامپ با صدای متحد در مورد نیاز به گفت‌وگو با ایران صحبت نمی‌کند. و سرانجام این که، خروج ناگهانی ترامپ از توافق هسته‌ای برجام، باعث نگرانی زیادی برای انجام هر معامله جدید در آینده شده است”.

علاالدین بروجردی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز ، در عین حال ادعا کرد که  “نوعی به هم ریختگی و آشفتگی” در مجموعه سیاستگذاری ایالات متحده وجود دارد گفت: سیاست ترامپ جنگ نیست.

یک دیدگاه

 1. جناب منشه امیر
  سالهاست که با صدای گرم و گفتار مودبانه شما که برگرفته از درک عمیقتان از ادبیات و فرهنگ پارسی وطنتان هست انس گرفته ایم و همین جا برای سلامتی و طول عمر شما دعا میکنم.
  با وجود اینکه در دوستی عمیق بین مردم اسرائیل و ایران تردیدی نیست و هر روز نو امید داریم که ایندو دوباره به هم بپیوندند، گفتار سخیف و کاسب مابانه نماینده اسرائیل در سازمان ملل در مورد خلیج ع ر ب خواندن خلیج فارس جای بسی شگفتی و شوک آور بود.
  باید به خاطر داشت این لحظه های موقتی برای کسب امتیاز و بدست آوردن دل اعراب گذراست و این “حقیقت” است که همیشه جاوید است.
  بنده معتقدم دوستی باید بین همه همسایگان جای نزاع و دشمنی را بگیرد.نباید تاریخ تکرار شود. ولی بی اعتنائی به حقایق تاریخی جز لطمه به اعتماد عمومی و جری کردن جمهوری اسلامی نتیجه ای نخواهد داشت.
  این حرکت ناشیانه از طرف دستگاه خارجه اسرائیل خلاف روح بزرگداشت ملت بزرگ یهود در ستودن همیشگی ایران کوروش است. تلاش اسرائیل بایستی معطوف به روشنگری اذهان ایرانیان امروز باشد تا حقایق تاریخی و حق حاکمیت اسرائیل را بهتر بفهمند نه اینکه آنانرا با اینجور حرکات موهوم در دامن رژیم نافهم اسلامی بیندازد.
  از شما به عنوان دوستدار اسرائیل میخواهم واکنش لازم را مبذول فرمائید.
  بدرود

Comments are closed.