سفیر روسیه در اسرائیل: نمی توانیم سپاه قدس  را از سوریه بیرون کنیم

قاسم سلیمانی سرکرده سپاه تروریستی قدس در جمع تروریستهای مزدور ایران در سوریه.

در همان حال که سران حکومت اسلامی ایران می کوشند در سوریه استقرار دائم داشته باشند، تا بتوانند اسرائیل را مورد یک تهدید بسیار جدی امنیتی قرار دهند، سفیر روسیه در اسرائیل دوباره گفت که: روسیه نیز خواهان خروج نیروهای ایرانی، در پایان جنگ خانگی در سوریه می باشد. ولی در همان حال تاکید کرد که دولت مسکو توان آن را ندارد که رژیم ایران را وادار به این کار کند.

سفیر روسیه، آناتولی ویکتورُف که با شبکه ده تلویزیون اسرائیل سخن می گفت، در توضیح این وضع اظهار داشت:«ما می توانیم از رژیم ایران خواستار شویم که خاک سوریه را ترک گوید، ولی نمی توانیم آن ها را ناچار به این کار کنیم».

در گزارش های پیشین نیز گفته شده بود که پرزیدنت پوتین در پاسخ به همین درخواست نخست وزیر اسرائیل در دیداری که چند هفته پیش در مسکو داشتند، سخنانی مشابهی بیان کرده بود.

منابع آگاه گفتند که رئیس جمهوری روسیه توضیح داده که آن کشور نمی تواند سپاه قدس را از سوریه بیرون راند، ولی دست اسرائیل را عملیات علیه حضور نظامی سپاه قدس باز می گذارد.

یک هیات بلند پایه روسی نیز به ریاست وزیر امور خارجه و فرمانده ستاد کل ارتش آن کشور از اسرائیل دیدن کردند و آنان نیز گفتند تنها کاری که می کنند آن است که نیروهای قدس را به فاصله صد کیلومتر تا مرز اسرائیل، دور نگاه دارند.

اسرائیل این طرح را نپذیرفته و همچنان خواهان خروج کامل نیروهای ایران و جنگجویان وابسته به آن از سوریه است.

سفیر روسیه در اسرائیل، در مصاحبه تلویزیونی گفت که: نیروهای وابسته به حکومت اسلامی ایران نقش مهمی را در سرکوب داعش در سوریه ایفا می کنند و حضور آن ها مورد نیاز است.

آگاهان گفتند که پرزیدنت پوتین در آخرین دیدار با نخست وزیر اسرائیل، از نتانیاهو خواسته است که در تلاش برای تقویت رژیم پرزیدنت بشار اسد و سرکوب دشمنان وی سهیم گردد تا شاید این قضیه زودتر پایان گیرد.

مقامات اسرائیلی از ابراز واکنش به این خبر خودداری ورزیدند، ولی برخی محافل دولتی گفتند که اسرائیل می تواند با ابقای بشار اسد کنار آید.

سفیر روسیه، در پاسخ به این که آیا روسیه با حملات هوایی اسرائیل علیه پایگاه های سپاه قدس در سوریه موافق است، به صورت کلی و نسبتا دو پهلو سخن گفت. او اظهار داشت: «ما با هرگونه اقدام خشونت بار مخالف هستیم و نمی توانیم همه اقدامات اسرائیل را در خاک سوریه مورد تائید قرار دهیم، چگونه می توانیم به آن رضایت دهیم».

سفیر روسیه به هیچ مورد خاصی اشاره نکرد. ولی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است روسیه در آینده مانع از عملیات هوایی اسرائیل در خاک سوریه شود، گفت: «ما نمی توانیم به اسرائیل دیکته کنیم که چکار بکند.  این به روسیه مربوط نمی شود،»

آگاهان گفتند که این پاسخ، اظهارات مقامات رسمی حکومت ایران را به یاد می آورد. سخنگوی سپاه پاسداران، در پاسخ به این پرسش که ایران نسبت به حملات هوایی اسرائیل علیه مواضع استقرار نیروهای قدس چه واکنشی نشان می دهد، گفته بود که ایران در سوریه سرباز ندارد، بلکه فقط مستشاران نظامی هستند که به دعوت دولت سوریه در آن کشور مهمان می باشند و بنابراین، مسوولیت تامین امنیت آن ها به عهده دولت دمشق است و اقدام مستقیم از جانب ایران ضرورتی ندارد.

یک دیدگاه

Comments are closed.