سفیر سوریه در سازمان ملل تهدید کرد که اگر حملات هوایی اسرائیل ادامه یابد، سوریه ممکن است فرودگاه بین المللی اسرائیل را بمباران کند

به دنبال سخنان اخیر نخست وزیر اسرائیل که مسؤولیت آخرین حملات نظامی علیه مواضع سپاه قدس در سوریه را به عهده گرفت، دولت دمشق در جریان مباحثاتی که شب گذشته (سه شنبه) در شورای امنیت انجام گرفت، به طور غیرمستقیم تهدید کرد که اگر اسرائیل بخواهد به تعرض نسبت به حریم هوایی سوریه ادامه دهد، ارتش آن کشور ممکن است به عنوان یک اقدام تلافی جویانه، به رفت و آمد آزاد هواپیماها به فرودگاه بین المللی اسرائیل آسیب برساند.

نتانیاهو در روزهای گذشته تائید کرد که دو حمله بزرگ به قرارگاه ها و انبارهای اسلحه سپاه قدس در خاک سوریه، توسط جنگنده های اسرائیلی انجام گرفته است. او حتی به طور مَزاح گفت که اسرائیل، فرودگاه بین المللی دمشق را “روفت و روب” کرده است. احتمال دارد که تهدیدهای سفیر سوریه در سازمان ملل در مورد احتمال آسیب رساندن به فرودگاه بین المللی اسرائیل، در واکنش به این اظهارات بوده است.

رسانه های اسرائیل نوشتند که برخی وزیران عضو کابینه محدود امنیتی اسرائیل، این سخنان نتانیاهو را “نوعی لافزنی” دانسته و بیان آن از زبان نخست وزیر را “نابجا و تحریک آمیز” توصیف کرده اند.

عکس ماهواره ای که سخنگوی ارتش اسرائیل منتشر ساخته و تاسیسات نظامی ایران را در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق نشان می دهد

در گزارش های پیشین گفته شده بود که حمله سپیده دم روز گذشته (سه شنبه) یکی از بزرگترین حملات نیروی هوایی اسرائیل علیه مواضع سپاه پاسداران بوده که در جریان آن بین یازده تن تا شانزده تن کشته شده اند که معلوم نیست چند تن از آنان، وابسته به سپاه قدس و چه تعداد شهروند سوری بوده اند. یک سازمان حقوق بشر سوری، تعداد تلفات در این حمله را ۲۱ نفر گزارش کرد.

در مباحثات شب گذشته شورای امنیت، بشار الجعفری، سفیر سوریه خواستار شد که اسرائیل به حملات خود پایان دهد، و گفت: در غیر این صورت، سوریه به حق مشروع خود برای دفاع از خویش عمل خواهد کرد و در واکنش به بمباران فرودگاه بین المللی دمشق، فرودگاه تل آویو مورد حمله قرار خواهد کرفت.

کابینه محدود امنیتی اسرائیل نه نفر عضو دارد که شامل نخست وزیر، وزیر دفاع و چند تن از وزیران از احزاب ائتلافی می باشد. در پاسخ به انتقادهای شماری از وزیران که نخواستند نامشان برده شود، نمایندگان حزب لیکود گفتند که این گونه انتقادها جنبه سیاسی دارد و به هدف بهره برداری تبلیغاتی در روند انتخابات اسرائیل است که کمتر از سه ماه دیگر برگزار خواهد شد.

در تهران، علی شمخانی در سمت دبیر شورایعالی امنیت ملی حکومت اسلامی، اعلام داشت که رژیم ایران همچنان به کمک های گسترده به رژیم بشار اسد در سوریه ادامه خواهد داد. شمخانی گفت: تا هر زمان که دولت های قانونی سوریه و عراق خواهان دریافت کمک از ایران برای ادامه مبارزه با ترور و تقویت امنیت خویش باشند، این کمک ها در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. و جمهوری اسلامی ایران در کنار آن ها خواهد ماند.