سفیر سپاهی ایران نزد حوثی‌ها به دادگاهی نظامی در یمن فراخوانده شد

دادستانی نظامی یمن  از پاسدار حسن ایرلو سفیر ایران نزد پیکارجویان حوثی به دلیل ورود پنهانی به خاک این کشور به قصد جاسوسی، تخریب و همکاری با شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی در انجام عملیات خصمانه علیه ملت و ارتش یمن شکایت کرد.

در جلسه‌ای که در دادگاه نظامی مأرب به ریاست قاضی عقیل تاج الدین و با حضور دادستان کل نظامی سرلشکر عبدالله الحاضری برگزار شد، پرونده جنایی متعلق به ایرلو به دادگاه ارائه شد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود که  سپاهی حسن ایرلو که از فرماندهان سپاه پاسداران ایران است، به عنوان سفیر ایران وارد صنعاء شد. این موضوع با واکنش دولت قانونی یمن مواجه شده و آن را تعیین حاکم نظامی بر پایتخت سابق یمن توصیف کرد.

دولت رسمی یمن نیز این اقدام ایران را ادامه اقدامات تحریک‌آمیز و تلاش برای «مشروعیت بخشی به اشغالگری خصمانه یمن و قانونی جلوه دادن دخالت‌ها و اهداف تخریبی تهران برای تهدید صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی» خواند.

پاسدار حسن ایرلو هیچ سابقه دیپلماتیک ندارد و کارشناس متخصص تسلیحات ضد هوایی است و پیش از این آموزش پیکارجویان حزب‌الله لبنان را بر عهده داشت.

در همین رابطه آمده است که وکلای تعدادی از افرادی که در زندان‌های حوثی تحت شکنجه قرار گرفته و از سوی آنها آزار دیده‌اند نیز در این دادگاه حضور یافته و شکایات خود را ارائه کردند. دادگاه هم نیز به شکایات آنها گوش کرده و تعدادی از آنها آثار ضرب و جرح وارد به اجسادشان را به دادگاه نشان دادند.

جلسه بعدی این دادگاه ۱۳ روز دیگر  برگزار می‌شود و از همه اطراف خواسته شد که در دادگاه حضور یافته و به موضوعات مطرح شده پاسخ دهند.

اولین جلسه این دادگاه نظامی در ۷ ژوئیه برگزار شد و عبدالملک حوثی رهبر شبه‌نظامیان حوثی و ۱۷۴ نفر از پیکارجویان تحت امر با اتهامات متعددی از جمله «کودتا» مواجه شدند.

از دیگر اتهامات این افراد جاسوسی برای رژیم ایران به عنوان کشور خارجی و ارسال اطلاعات مربوط به امنیت ملی یمن و منطقه خلیج در ازای دریافت تسلیحات کلاسیک و راهبری و تهدید امنیت ملی یمن و تلاش برای تجزیه این کشور بود.