سفیر مصر در اسرائیل، مقام رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیران برجسته را به ضیافت سالروز دعوت کرد

در ضیافتی در خانه سفیر مصر در اسرائیل، که به مناسبت روز ملی آن کشور برگزار شد، بنیامین نتانیاهو به تحسین از ماندگاری پیمان صلح بین دو کشور پرداخت و کیاست پرزیدنت عبدالفتاح السیسی را به عنوان رهبر آن کشور باستانی ستود و ابراز امیدواری کرد که نزاع فلسطینی – اسرائیلی نیز پایان گیرد و اسرائیل بتواند با همه کشورهای همسایه، همانند مصر و اردن، روابط دوستانه برقرار سازد.

سفیر مصر در اسرائیل، خالد عظمی، شماری از رهبران اسرائیل، و در راس آن ها پرزیدنت روبی ریولین را به این ضیافت دعوت کرده بود. دو تن از وزیران کابینه نیز همراه با نخست وزیر و همسرش در این مهمانی حضور داشتند. سفیر مصر رهبران روحانی مسیحیان قُبطی در اسرائیل را نیز پذیرا شده بود.

نخست وزیر در سخنان خود، از آشنایی و دیدار با پرزیدنت السیسی سخن گفت و یادآور شد که مصر نخستین کشور عربی بود که برای صلح با اسرائیل گام پیش گذاشت و اکنون چهل سال است که ارامش کامل در مرزهای دو کشور برقرار است و مصر و اسرائیل همکاری های گسترده ای با یکدیگر دارند.

در مورد طرح صلح آمریکایی که پرزیدنت ترامپ سرپرستی آن را به عهده دارد، نتانیاهو بی آن که وارد جزئیات شود گفت که وقتی دولت واشنگتن به طور رسمی این طرح را ارائه دهد، اسرائیل با علاقمندی کامل به بررسی آن خواهد پرداخت.

حکومت خودگردان فلسطینی عملا تلاش های ایالات متحده برای پیشبرد صلح را تحریم کرده است. ولی در روزهای اخیر گزارش رسید که فلسطینیان می کوشند کمی به ایالات متحده نزدیک شوند و به نوعی همکاری بپردازند.

سفیر آمریکا در اسرائیل، دیوید فریدمن، اخیرا دوباره لجاجت های فلسطینیان را برای سهیم شدن در پیشبرد صلح مورد انتقاد شدید قرار داد. همچنین حقوقدان جیسون گرین بلات از این که حکومت خودگردان فلسطینی بر میزان حقوق ماهیانه تروریست هایی که سه نوجوان اسرائیلی را به قتل رسانده بودند و در زندان اسرائیل به سر می برند افزوده است، به شدت انتقاد کرد و گفت: قابل تحمل نیست که محمود عباس پاداش جنایتکارانی را که موجب قتل سه نوجوان اسرائیلی شدند، افزایش می دهد.

سه نوجوان اسرائیلی که بدست تروریست های فلسطینی کشته شدند و محمود عباس حقوق آن ها در زندان اسرائیل را افزایش می دهد