سفیر پیشین اسرائیل در آمریکا: رژیم ایران ممکن است در زمستان دنیا را غافلگیر کرده، بگوید بمب اتمی را ساخته است

سفیر پیشین اسرائیل در ایالات متحده، مایکل اورن، با انتشار یک مقاله تحلیلی در روزنامه “ییسرائیل هیوم” (اسرائیل امروز) ارزیابی کرد که در زمستان پیش رو، رژیم ایران ممکن است دنیا را غافلگیر سازد و به ناگهان اعلام دارد که توانسته است نخستین بمب هسته ای خود را بسازد.

مایکل اورن که در سمت سفیر اسرائیل در واشنگتن، از جمله ماموریت داشته تلاش های اتمی رژیم ایران را به دقت دنبال کند و همچنین پس از پایان دوران ماموریت خود، یک دوره هم نماینده پارلمان اسرائیل بوده، در مقاله خود ارزیابی کرده که اگر تلاش های بین المللی برای متوقف ساختن برنامه های اتمی رژیم ایران نتیجه ندهد، امکان حمله هوایی اسرائیل به تاسیسات هسته ای ایران بسیار بالا خواهد گرفت.

این تحلیلگر می گوید که انجام حمله هوایی در شرایط بد جوی در زمستان، کار درستی نیست و بنابراین، اگر ارتش اسرائیل قصد حمله نظامی دارد، باید پیش از فرا رسیدن فصل باران و توفان در منطقه باشد.

مایکل اورن می نویسد که اگر قرار باشد رژیم ایران دنیا را غافلگیر سازد و ساخت نخستین بمب هسته ای خود را اعلام کند، این اقدام را در فصل زمستان انجام خواهد داد، زیرا در این فصل انجام عملیات هوایی، آن هم از فاصله بیش از یک هزار کیلومتری بین اسرائیل و ایران، بسیار دشوار خواهد بود.

مایکل اورن نوشت که حتی اگر ایالات متحده تصمیم به حمله مستقل بگیرد و یا در حمله از جانب اسرائیل نقشی به عهده داشته باشد، همین مشکل نامساعد بودن هوای زمستانی وجود خواهد داشت.

سفیر پیشین اسرائیل در ایالات متحده تائید می کند که در ماه های اخیر رژیم ایران اورانیوم غنی شده به مقدار کافی ذخیره کرده که بتواند به ساخت یک یا دو بمب هسته ای روی آورد.

آشنایان امور می گویند که علی خامنه ای هنوز دستور ساخت بمب را صادر نکرده و سیاست رژیم آن است که به آستانه ساخت برسد و با این توان بالقوه، بکوشد از دولت های غربی، اسرائیل و ایالات متحده باج گیری کند.

مایکل اورن در ادامه مقاله تحلیلی خود، عملکرد دولت و ارتش آمریکا در خروج از افغانستان و همچنین بی پاسخ گذاشتن تعرضات گروههای مزدور رژیم ایران در عراق را باعث دلگرمی و گستاخی هرچه بیشتر رژیم ایران در رابطه با مذاکرات برجامی و برنامه های موشکی و تهاجمی دانسته است.