سناتور جمهوریخواه آمریکایی لیندسی گراهام: «من هرگز مانند امروز نگران احتمال بروز جنگ بین اسرائیل و رژیم ایران نبوده ام» 

یک سناتور پرنفوذ آمریکایی از حزب جمهوریخواه ابراز نگرانی کرد که ممکن است در آینده ای نه چندان دور، یک جنگ خونین و اجتناب ناپذیر بین اسرائیل و حکومت اسلامی ایران رخ دهد.

سناتور لیندسی گراهام که در میان جمهوریخواهان از وزنه سیاسی مهمی برخوردار است، در توضیح سخنان خود گفت: سران حکومت کنونی در ایران، خوی تجاوزگری دارند و افزود که از دیدگاه او، شخص علی خامنه ای یک فرد نازی افراطی محسوب می شود.

سناتور لیندسی گراهام، از ایالت کارولینای جنوبی، در ادامه سخنان خود، از سیاست های دولت پرزیدنت بایدن در برابر زیاده خواهی های حکومت ایران به شدت انتقاد کرد و گفت: «بسیار نگرانم که این نرمش آقای بایدن در برابر حکومت اسلامی ایران، موجب بروز جنگ بین اسرائیل و ایران گردد و نتایج فاجعه باری به وجود آورد».

سناتور گراهام که سخنان او در روزنامه نیویورک پست انتشار یافته، در مورد آن چه که “ضعف بایدن در برابر رژیم ایران” توصیف کرد، گفت: «حکومت ایران بایدن را همانند یک عروسک خیمه شب بازی به دور خود می گرداند و او را وسیله و آلت دست قرار داده است»

این ارزیابی سناتور جمهوریخواه در حالی انتشار می باد که پرزیدنت بایدن به روز پیش (دوشنبه) دستور حمله به سه قرارگاه عملیات چریک

های مزدور حکومت اسلامی ایران را صادر کرد که طی آن، چهار تا پنج نفر از چریک ها هلاک شدند و تحلیلگران، این رویداد را نشان قاطعیت بایدن و پیامی خطاب به حکومت ایران دانستند.

سناتور گراهام درباره خصوصیات روحی علی خامنه ای، او را فردی فتنه جو و جنگ طلب خواند که ممکن است منطقه و جهان را به آشوب بکشد و گفت که باید با چنین فردی شدیدا مقابله شود.

او در دنباله سخنان خود، خامنه ای را “یک نازی اسلامی” لقب دارد و گفت که نباید در برابر او کوتاه آمد. او در توجیه این اتهام گفت: هیتلر از نژاد برتر جانبداری می کرد و خامنه ای دفاع از دین برتر را شعار خود قرار داده است.

سناتور گراهام گفت: رژیم ایران می کوشد نیروهای آمریکایی را از سوریه و عراق بیرون راند تا خود بتواند بر آن کشورها نیز مسلط شود. او گفت که رژیم ایران در پی برپایی “هلال شیعه: به رهبری آن حکومت است که همه کشورهای شیعه نشین منطقه را در برگیرد.

در مورد مذاکرات برجامی بین ایالات متحده و رژیم ایران گفت: «آن ها در پی ساخت بمب هسته ای هستند تا به خیال خود بتوانند دنیا را به گروگان بگیرند و روزی، کشور اسرائیل را نابود کنند.

سناتور گراهام هشدار داده گفت: اگر دولت پرزیدنت بایدن تغییر مسیر ندهد، امنیت اسرائیل و منطقه به خطر خواهد افتاد. او گفت: «از دیدگاه من، سپردن امنیت اسرائیل به دولت آمریکا خطاست» و گفت: «بایدن چقدر باید صبر کند تا متوجه شود که مذاکرات اتمی با رژیم ایران به هدفی نخواهد رسید؟»

سناتور لیندسی گراهام در نتیجه گیری پایانی از اظهارات خود گفت: «من هرگز به اندازه امروز نگران امکان بروز جنگ بین ایران و اسرائیل نبوده ام».