سناتور جمهوری‌خواه لیندسی گراهام گفت: هر که فکر می‌کند توافق هسته ای ایران را تغییر می‌دهد،  سخت در اشتباه است

سناتور جمهوری‌خواه،  لیندسی گراهام تاکید کرد که ایران به پناهگاه امن القاعده تبدیل شده و هر که فکر می‌کند توافق هسته‌ای ایران را تغییر خواهد داد، سخت در اشتباه است.

گراهام با تاکید بر اینکه «ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است».

او افزود: حکومت اسلامی ایران  به پناهگاه امنی برای سازمان القاعده تبدیل شده است.

گراهام همچنین خطاب به دولت جدید آمریکا گفت: «امیدوارم دولت جو بایدن پیش از تلاش برای مذاکره با ایران ماهیت حقیقی این رژیم را درک کند.»

پیش از این مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده فاش کرد ایران به سازمان القاعده کمک کرد حملات ۱۱ سپتامبر را ترتیب دهد.

پمپئو که پیش از این ریاست سازمان سیا را هم بر عهده داشت، در صفحه توئیترش با تاکید بر اینکه القاعده و ایران «محور ویرانی» در جهان هستند، فاش کرد که ایران به سازمان القاعده کمک کرد حملات ۱۱ سپتامبر را ترتیب دهد.

به گفته او ایران به نیروهای القاعده اجازه داد آزادانه با خارج در ارتباط بوده و در خاک ایران آزادانه رفت و آمد کنند. او همچنین ایران را افغانستان جدید برای القاعده دانست.

پمپئو در ادامه با اشاره به کشته شدن ابومحمد المصری نفر دوم القاعده، که سال پیش در منطقه پاسداران تهران کشته شد، گفت که ایران به پناهگاه امنی برای القاعده تبدیل شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در ماه نوامبر ۲۰۲۰ گزارش کرد ابومحمد المصری از فرماندهان بارز القاعده و متهم اصلی برنامه‌ریزی بمب‌گذاری دو سفارت آمریکا در آفریقا در سال ۱۹۹۸، به دست ماموران اسرائیلی در تهران کشته شد. پیشتر نیز حکومت  ایران مدعی شده بود که کسی از “تروریست‌ها”در خاک این کشور حضور ندارد.