سفیر اسرائیل در سازمان ملل، گیلعاد اردان، حکم اعدام علیه نوید افکاری را محکوم دانست

بدنبال واکنش‌های جهانی به اعلام صدور حکم اعدام برای نوید افکاری به اتهام حضور در اعتراضات خیابانی علیه رژیم ایران، گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل و سناتور مارکو روبیو یکی از پرنفوذترین شخصیت های حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا، با انتشار پیام های توییتری جداگانه این اقدام غیر انسانی حکومت ایران را محکوم کردند.

گیلعاد اردان، در نکوهش قاطع حکم اعدام علیه نوید افکاری نوشت: «نمایش پوچ سازمان ملل ادامه دارد! ایران، یک عضو انتخاب شده در کمیسیون عدالت کیفری سازمان ملل، نوید افکاری قهرمان کشتی را برای حضور شجاعانه در اعتراض علیه رژیم به مرگ محکوم کرده است، وحشیگری حکومت ایران ادامه دارد».

سناتور روبیو یکی از سناتورهای پرنفوذ سنای آمریکا نیز، با انتشار یک پیام توییتری حکم اعدام علیه تلاشگر جوان ایرانی نوید افکاری را محکوم دانست و از حکومت ایران خواستار شد از اعدام او خودداری ورزد.
مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه و رئیس موقت کمیته اطلاعات سنا، در توییتر نوشت: «نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که از حقوق مردم خودش دفاع کرد به مرگ محکوم شده است. این یک بی‌عدالتی است و تمامی جهان باید آزادی فوری او را درخواست کند. ما شاهد ادامه شرارت رژیم در تهران هستیم؛ رژیمی که به نقض حقوق مردم ایران هم چنان ادامه می‌دهد

همچنین خانم نسرین ستوده زندانی سیاسی شناخته شده ایرانی نیز در پیامی از زندان، که رضا خندان همسرش بر روی توئیتر منتشر کرد، مرگ «ابرو تیمتیک» وکیل و زندانی سیاسی ترک را که بر اثر اعتصاب غذا در زندانی در ترکیه جان باخت، تسلیت گفت و همزمان حکم اعدام نوید افکاری را نیز محکوم کرد.
او همچنین صدور حکم اعدام برای زندانی سیاسی، نوید افکاری را محکوم کرده، خواستار تشکیل دادگاهی عادلانه و رسیدگی بی‌طرفانه به پرونده او و کلیه بازداشت شدگان اعتراضات شد.
خانم ستوده از مردم ایران و جهان خواست در اعتراض به افزایش صدور احکام اعدام در ایران واکنش جدی نشان دهند.
حسن یونسی، وکیل پرونده خانواده افکاری که سه فرزنداشان به طور همزمان در بازدشت هستند نیز گفته است که هر سه برادر از زندان به مکان های نامعلومی منتقل شده اند و از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.
نوید و وحید افکاری شهریور ۱۳۹۷ چند روز بعد از اعتراضات سراسری مرداد ماه این سال بازداشت شدند. سه ماه بعد حبیب افکاری سومین برادر این خانواده هم بازداشت شد. اعتراضات مرداد ۹۷ با انتقاد از وضعیت اقتصادی آغاز شده بود.
همچنین پرزیدنت ترامپ، نیز در پیامی توئیتری به انتشار خبر محکومیت یک ورزشکار ایرانی به جرم شرکت در تظاهرات خیابانی واکنش نشان داد و از مسئولان حکومت اسلامی خواسته بود او را اعدام نکنند.
در همین رابطه مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در توییتر نوشت: «ما نیز مانند “مردم” جهان، از بابت صدور حکم اعدام برای نوید افکاری، که پس از شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز در سال ۲۰۱۸ تحت شکنجه مجبور به اعتراف دروغین شد، خشمگین هستیم. رژیم ایران همچنین دو برادر او را شکنجه داد و به ده‌ها سال زندان محکوم کرد. آنها را رها کنید»!!