سناتور لیندسی گراهام: بزرگترین بازنده حل اختلاف قطر و عربستان سعودی، رژیم ایران است 

لیندسی گراهام سناتور ارشد جمهوریخواه برای حل اختلاف بین قطر و عربستان سعودی، به پرزیدنت ترامپ تبریک گفت، و رژیم ایران را بزرگترین بازنده نامید.

همزمان با حضور جارد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، در نشست شورای همکاری خلیج فارس، قطر و عربستان سعودی توافقی را برای پایان دادن به اختلافات‌شان امضا کردند.

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، نیز در بخشی از سخنان خود در نشست شورای همکاری خلیج فارس به جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: «برای مقابله با رفتار ویرانگر ایران با چالش‌هایی مواجه هستیم.»

نشست شورای همکاری خلیج فارس روز گذشته(سه شنبه)  در شهر العلا با امضای بیانیه‌ای‌ پایان یافت. شیخ نواف الاحمد الصباح، امیر کویت، به عنوان میانجی حل اختلاف بین عربستان سعودی و قطر، از تمامی کشورهای امضا کننده این بیانیه و همچنین از پرزیدنت دونالد ترامپ تقدیر کرد.

تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر روز گذشته(سه شنبه)  وارد العلا در عربستان سعودی شد و مورد استقبال محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی قرار گرفت. سفر امیر قطر به عربستان سعودی پس از آن صورت می‌گیرد که ریاض اعلام کرد به تحریم این همسایه کوچک خود، پایان می‌دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیز در این زمینه نوشته است :  تصمیم عربستان سعودی برای باز کردن مرزها اولین گام برای پایان دادن به بحران دیپلماتیکی است که میان شرکای دفاعی آمریکا در خاورمیانه اختلاف عمیقی انداخته و اتحاد سنتی میان کشورهای عربی و روابط جوامع آنها را از هم گسسته است.

این خبرگزاری در ادامه نوشته است: چهار کشور عربی به رهبری عربستان سعودی از اواسط سال ۲۰۱۷ روابط دیپلماتیک خود را با قطر به خاطر حمایت دوحه از گروه‌های تروریستی و روابط نزدیک با رژیم ایران  قطع کردند.

کاهش تنش بین قطر و سعودی در ادامه استراتژی ایالات متحده علیه حکومت ایران در دولت پرزیدنت ترامپ است. در ماه‌های گذشته و با تلاش‌ها و ابتکار دولت پرزیدنت ترامپ، توافق‌های ابراهیم امضا شده که بر اساس آن، اسرائیل روابط خود را با امارات متحده عربی، بحرین، سودان و مراکش عادی کرده است.

وزیر خارجه عربستان سعودی، هم ماه گذشته  گفته بود  که با تلاش های پیوسته، کویت و “حمایت قوی رئیس جمهوری آمریکا، پیشرفت های عمده ای در طی چند روز در زمینه حل اختلافات با قطر بدست آمده است.