احتمال می رود که نزدیکان پرزیدنت ترامپ، و سفر او به عراق، موجب کند کردن روند خروج از سوریه شود

یک سیاستمدار ارشد آمریکایی، پس از دیدار و گفتگو با پرزیدنت ترامپ، این ارزیابی را مطرح ساخت که پرزیدنت ترامپ به دستیاران خود دستور داده است که از سرعت خروج سربازان آمریکایی از سوریه بکاهند. احتمال می رود که این تصمیم به دنبال انتقادهای شدیدی بود که از جوانب مختلف، علیه این اقدام رئیس جمهوری مصر گردیده و تصمیم ترامپ را “شتابزده” توصیف کرده بود.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام،  که از مخالفان سرسخت برنامه خروج ناگهانی از سوریه می باشد، برای گفتگو درباره همین موضوع به دیدار ترامپ رفته بود. شمار چشمگیری از جمهوریخواهان در کنگره، ناخرسندی خود را در این زمینه به طور علنی بیان داشته بودند.

سناتور گراهام گفت که پرزیدنت ترامپ در دیداری که در کاخ سفید داشتند، اطلاعاتی را به آگاهی او رساند که پیشتر از آن مطلع نبود و این امر موجب آرامش خاطر او شده است.

سناتور گراهام گفت که ایالات متحده قصد دارد به شیوه هوشمندانه، از شتاب خروج بکاهد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که جان بولتون مشاور امور امنیت ملی در کاخ سفید، قرار است به دستور پرزیدنت ترامپ از اسرائیل و ترکیه دیدن کند و در این باره با سران آن ها به رایزنی بنشیند.

بولتون، در گذشته، خود یکی از مخالفان عقب نشینی بوده است.

به گفته سناتور لیندسی گراهام، سفر کوتاهی که پرزیدنت ترامپ به عراق داشت، و به او امکان داد که تا حدودی اوضاع در خاورمیانه را از نزدیک ببیند، چشمان او را گشود و واقعیات مهمی را به وی نشان داده است.

سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام پس از دیدار و گفتگو با رئیس جمهوری آمریکا گفت: ترامپ چیزهایی در مورد خروج نیروهای آن کشور از سوریه بیان کرده که نمی دانسته و اکنون احساس به مراتب بهتری از این موضوع دارد.

سناتور ارشد جمهوری‌خواه که از قانونگذاران نزدیک به ترامپ به شمار می‌رود از جمله کسانی است که در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هشدار داده و انتقاد کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به تازگی اعلام کرد که تصمیم قطعی خود را در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گرفته است.

نیروهای آمریکایی و نیز ائتلافی به رهبری آمریکا در حال نبرد علیه گروه موسوم به دولت اسلامی داعش هستند.

اعلام خروج نیروهای امریکایی از سوریه با کناره‌گیری انتقادآمیز جیمز متیس وزیر دفاع دولت ترامپ و انتقاد چهره های مختلف سیاسی آن کشور رو به رو شد.

سناتور لیندسی گراهام گفته بود که  باید روند خروج نیروها کند شود ولی آنطور که خبرگزاری رویترز می‌گوید پس از دیدار با ترامپ ابراز خوشبینی کرده است.

سناتور گراهام می گوید: با ترامپ در مورد سوریه گفتگو کردیم.

وی افزود:ترامپ مسائلی را گفت که من نمی دانستم و حال احساس به مراتب بهتری در مورد مسیر حرکت دارم.

این سناتور جمهوریخواه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: طرح ترامپ در مورد خروج نیروها از سوریه به‌شکلی انجام خواهد گرفت که اطمینان حاصل شده باشد که اول اینکه داعش به طور کامل از بین رفته است

دوم اینکه در نهایت این کار ایران قرار نیست جای خالی آمریکا را پر کنند و سوم اینکه متحدان کرد ما تحت حفاظت قرار داشته باشند.

ایالات متحده بارها خواستار خروج کامل نیروهای ایرانی از سوریه شده است. دولت اسرائیل نیز خواهان خروج نیروهای ایرانی از سوریه  است.

واشنگتن نیز تاکید کرده به مقابله با ایران در سوریه ادامه خواهد داد و خروج آمریکا تاثیری بر آن نخواهد گذاشت.

جمهوری اسلامی در کنار روسیه مهمترین حامیان بشار اسد هستند و می‌گویند به درخواست دمشق و برای مقابله با تروریسم وارد کارزار سوریه شدند.

سناتور جمهوریخواه پس از دیدار با ترامپ به خبرنگاران گفت رئیس جمهوری آمریکا متعهد است جلوی درگیری احتمالی بین ترکیه و کردها را بگیرد و منطقه حایلی  برای حفاظت از آنها شکل خواهد گرفت.

آنکارا هنوز واکنشی به این سخنان نشان نداده است.

آمریکا در حال بررسی چگونگی خروج خود از سوریه می باشد

یک دیدگاه

  1. سلام و برکت بر رئیس جمهور دونالد ترامپ من فکر میکنم صد در صد از خروج از سوریه صرف نظر کرده اید و نه تنها نیرویتان را کم نمی کنید بلکه به افزایش نیرو در سوریه اقدام خواهید کرد و اسمان یهوه با شما همراه است اگر خطری بخواهد شما را تهدید کند به عنوان ابر قدرت جهانی باید به سوی شرارت و خطر جواب دندان شکن بدهید نه اینکه از صحنه خارج شوید که ضعف محسوب شود . درود و برکت بر اسرائیل باد تا ابد

Comments are closed.