سناتور مارشا بلکبرن: «بایدن، هریس، آستین، بلینکن و میلی، استعفا دهند وگرنه استیضاح خواهند شد»

در پی حملات خونین دیروز پنجشنبه که منجر به کشته شدن دست کم ۱۳ نیروی آمریکایی و ۹۰ شهروند افعان شد، موجی از سناتورهای جمهوریخواه، خواهان استعفای جو بایدن و اعضای تمیش شدند.

سناتور مارشا بلکبرن، سناتور جمهوریخواه ایلات تنسی، در توییتی نوشت: «جو بایدن، کامالا هریس (معاون بایدن)، آنتونی بلینکن (وزیر امور خارجه)، لوید آستین (وزیر دفاع) و ژنرال مارک میلی (رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا)، همگی باید استعفا دهند، در غیراین صورت با استیضاح و برکناری از سمت‌های خود مواجه خواهند شد».

سناتور بلکبرن، هفته گذشته نیز در میان شماری از جمهوری‌خواهان از بایدن خواسته بود که تیم امنیت ملی خود، از جمله جیک سالیوان را اخراج کند.

جمهوری خواهان از آن زمان انتقادات خود را علیه دولت بایدن در بحبوحه تشدید سریع بحران افغانستان افزایش داده‌اند و بسیاری از آنها، خطراتی که متوجه شهروندان آمریکایی و افغانانی است که در این کشور باقی مانده اند را خاطرنشان می‌کنند.

همچنین سناتور جاش هاولی، وکیل آمریکایی و سناتور ایالات متحده از میزوری، دیروز پنجشنبه، در بیانیه‌ای که از دفتر خود منتشر کرد، بایدن را به استعفا فرا خواند و گفت که “اکنون بایدن مرگبارترین روز برای نیروهای آمریکایی در افغانستان در بیش از یک دهه گذشته را زیر نظر گرفته است و بحران ساعت به ساعت بدتر می شود.”

هاولی که در ماه آوریل از خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان حمایت کرده بود، نوشت: “ما باید دروغی را که توسط حو بایدن گفته می شود، رد کنیم که این تنها گزینه خروج است.”

سناتور هاولی، با مسئول خواندن جو بایدن در برابر رویدادهای دهشتناک افغانستان، گفت: “این که بگوییم از دست رفتن جان آمریکایی‌ها امروز در کابل مشمئزکننده است، منجر به اجرای عدالت در مورد آنچه اتفاق افتاده است نمی‌شود.”

سناتور هاولی افزود: «اکنون کاملاً مشخص است که او [بایدن] نه توانایی و نه اراده رهبری را دارد. او باید استعفا دهد».