سناتور پرنفوذ آمریکایی لیندسی گراهام می گوید که ایالات متحده باید حاکمیت اسرائیل بر بلندیهای گولان را به رسمیت بشناسد

 سناتور پرنفوذ آمریکایی لیندسی گراهام همراه با نتانیاهو در حال دیدار از دیدار از بلندی های گولان

سناتور پرنفوذ آمریکایی لیندسی گراهام پس از دیدار از بلندی های گولان و آبادانی چشمگیر ازن مکان توسط اسرائیلیان، اعلام کرد که از دیدگاه وی، گولان دارای ارزش سوق الجیشی بسیار مهمی برای اسرائیل است و کشورهای جهان باید حاکمیت اسرائیل بر این سرزمین را به رسمیت شناسند.

مقامات دولتی اسرائیل تائید می کنند که از هنگام به روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ در واشنگتن، دولت اسرائیل بارها از ایالات متحده درخواست کرده حاکمیت اسرائیل بر بلندی های گولان را به رسمیت بشناسد. این تلاش اسرائیل، به ویژه از هنگامی که ایالات متحده سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل کرد افزایش یافت.

ولی سناتور لیندسی گراهام که با پرزیدنت ترامپ همکاری نزدیک دارد، در سخنان خود پس از دیدار از بلندی های گولان تاکید کرد که وی در موافقت با به رسمیت شناختن این ناحیه توسط ایالات متحده، سخنگوی کاخ سفید نیست، بلکه دیدگاه های شخصی خود را بیان می کند.

سناتور گراهام در گفتگو با خبرنگاران اسرائیلی افزود که به باور وی، اکنون زمان مناسبی برای برداشتن یک گام مهم از جانب دولت ایالات متحده می باشد.

به گفته تحلیلگران اسرائیلی، اکنون که جنگ داخلی در سوریه، پس از هشت سال خونریزی در حال پایان است، بشار اسد به یاری دولت های غربی برای بازسازی کشور ویران شده خود سخت نیازمند است و آسان تر می توان بر او تاثیر گذاشت.

ولی در همان حال، برخی دیگر بر این گُمان هستند که اقدام ایالات متحده در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل، بهانه ای به دست حکومت ایران و حزب الله لبنان خواهد داد که بخواهند در سوریه بمانند و برای بیرون آوردن بلندی های گولان از دست اسرائیل به عملیات چریکی دست بزنند و سوریه را دوباره با یک فاجعه جنگی روبرو سازند.

سناتور گراهام با تاکید دوباره بر این نکته که او از زبان خویش سخن می گوید و بیان کننده مواضع کاخ سفید نمی باشد، به خبرنگاران گفت که بلندی های گولان از هر نظر برای اسرائیل اهمیت راهبردی دارد و اسرائیل نمی تواند از آن جا صرف نظر کند و از دیدگاه ایالات متحده، اکنون فرصت مناسبی وجود دارد که دولت واشنگتن اعلام کند که حاکمیت اسرائیل را به رسمیت می شناسد.

2 دیدگاه‌

  1. از یکطرف نمیتوان تایید کرد که بخشی از خاک سرزمین کشوری همجوار را به زور غصب نمود وهمه میدانیم جولان جزو خاک سوریه است واز یکطرف اگر اسراییل دست از بلندیهای جولان بکشد مثل این میماند که دست به یک خودکشی مهلک زده باشد چون این منطقه حساس سوق الجیشی برگ برنده ای است در اختیار هرکس که از آن استفاده میکند

Comments are closed.