سناتور گراهام هشدار داد با بازگشت بایدن به برجام رقابت تسلیحات هسته‌ای ایجاد خواهد شد

لیندسی گراهام ، سناتور ارشد جمهوری‌خواه کنگره آمریکا، در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» پس از بازگشت از سفر اخیرش به اسرائیل، گفت : «بازگشت بایدن به برجام رقابت تسلیحات هسته‌ای ایجاد خواهد کرد.»

گراهام افزود:  «نگرانی گسترده‌ای در این کشور در مورد مذاکره مجدد دولت بایدن در مورد برجام وجود دارد.»

او گفت:  “راست، میانه و چپ در اسرائیل، همه بسیار نگران توافق هسته‌ای ایران هستند. آنها از برجام متنفرند.”

گراهام افزود: « اولا، اگر ما به توافق برجام با ایران برگردیم، عرب ها هم توانایی غنی‌سازی خود را دارند و پس از آن ما یک مسابقه تسلیحات هسته ای خواهیم داشت. ثانیا، اسرائیل هم برنامه غنی‌سازی ایران را تحمل نخواهد کرد و ما به سوی جنگ میان اسرائیل و ایران می رویم.»

در همین راستا، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم  در مورد تلاش دولت بایدن برای احیای برجام گفته بود: «در نهایت، هدف ما در اینجا این است که اطمینان حاصل کنیم ایران بار دیگر تحت شدیدترین رژیم راستی‌آزمایی و نظارت قرار بگیرد. این همان چیزی است که برجام ۲۰۱۵ اعمال کرد. این همان مزیتی است که برای ما به وجود آورد.»

پرایس افزوده بود:  ” البته ما به طور غیرمستقیم با ایرانی‌ها از طریق متحدان و شرکای خود، در مورد روشهای ممکن برای بازگشت مجدد به مفاد برجام ۲۰۱۵ گفتگو کرده ایم.”

پرایس گفت: “ما انتظار داریم ششم برگزار شود. من فکر می کنم تقریباً هر انتظاری وجود دارد که دورهای بعدی فراتر از آن چیزی که هست، باشد. واقعیت این است که ما در مذاکرات پیشرفت کرده‌ایم.”

وی  افزود: “با وجود این پیشرفت، چالش ها همچنان باقی مانده اند و هنوز سوالاتی وجود دارد که همه طرف ها برای از سرگیری برجام مصمم هستند. اما ما هنوز به این نقطه نرسیدیم و راه‌های پیش رو باقی مانده است.”

با این حال، بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در دیدار با همتای آمریکایی خود لوید آستن در مورد چالش‌های مشترک پیش روی واشنگتن و تل آویو، به ویژه پرونده ایران، بر لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرد. وزیر دفاع آمریکا هم در این دیدار گفت که اسرائیل حق دارد از خود در مقابل تهدیدات منطقه‌ای دفاع کند.