سناتور یهودی سندرز: «اگر به ریاست جمهوری آمریکا برسم، سفارتخانه را به تل آویو باز می گردانم. نتانیاهو نژادپرست است»

سناتور آمریکایی برنی سندرز که در حزب دموکرات برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری به کازار انتخاباتی ادامه می دهد، در آخرین مناظره خود با رقیبانش گفت که اگر رئیس جمهوری شود، امکان بازگرداندن سفارت ایالات متحده از اورشلیم به تل آویو را به طور جدی مورد بررسی قرار خواهد داد. سناتور ساندرز در ادامه این مناظره تلویزیونی، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را مورد انتقاد شدید قرار داد و وی را متهم ساخت که مانع از پیشبرد صلح با فلسطینی ها می گردد.

سناتور ساندرز که خود یهودی است، در جناح چپ حزب دموکرات قرار دارد و همیشه موضع او نسبت به اسرائیل انتقادی و حتی گزنده بوده است. با آن که اکثر یهودیان ایالات متحده به طور سنتی به دموکرات ها رای می دهند، یک سازمان بزرگ یهودی، با انتشار بیانیه ای از مواضع ساندرز نسبت به اسرائیل انتقاد کرد و او را محکوم دانست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سخنان خود گفت که او از امنیت اسرائیل و سلامت مردمان آن قاطعانه دفاع می کند، ولی در همان حال اسرائیل نباید از رنج و محنت فلسطینیان غافل باشد.

نظر سنجی ها در ایالات متحده نشان می دهد که در بین نامزدهای انتخاباتی دموکرات ها، سناتور ساندرز بخت خوبی برای پیروزی دارد. ولی این انتخابات درون حزبی هنوز مراحل نخستین خود را می گذراند و نمی توان ارزیابی کرد که چه کسی پیروز خواهد شد.

در مناظره تلویزیونی شب گذشته (سه شنبه) که در کارولینای جنوبی برگزار گردید، ساندرز به صورت گزنده ای از سیاست های نخست وزیر کنونی اسرائیل به انتقاد پرداخت و او را حتی “واپسگرا” و “نژاد پرست” نامید. او پیشتر گفته بود که در همایش امسال “ایپاک” که نهاد روابط دوستی آمریکا با اسرائیل است، بر خلاف سال های پیش سخنرانی نخواهد کرد و در آن حاضر نخواهد شد.

در مناظره شب گذشته، مایکل بلومبرگ شهردار پیشین نیویورک که اخیرا به کارزار انتخاباتی حزب دموکرات پیوسته، با اندیشه های ساندرز مخالفت ورزید و از جمله گفت که ایالات متحده نمی تواند سفارتخانه خود را از اورشلیم به تل آویو باز گرداند. او گفت که البته انتظار داشت که پرزیدنت ترامپ، در ازای انتقال سفارتخانه از تل آویو به اورشلیم امتیازی از اسرائیل بگیرد. ولی اکنون، این، یک کار انجام شده است و نمی توان به عقب بازگشت.

4 دیدگاه‌

  1. آقای ساندرز؛ ای دروغ پرداز بیشرم دموکرات؛ شما که نژاد پرست نیستید بگویید که اسرائیل باید با اقدامات نظامی نوچه های حرامزاده رژیم تروریست جمهوری اسلامی در خاک خود چه کار کند؟
    شما که حزب بدنامت با همکاری کفتارهای اروپایی ماشین جهل و جنایات شیعه را در خاورمیانه نصب کردید؛ آیا یک راهکار عملی غیر از اقدامات دولت اسرائیل برای حل این مشکل میشناسید؟
    پس اگر راهکاری برای پایان ترور فلسطینی نداری که قطعا نداری پس … و بگذار که دیگران آنچه درست است را انجام دهند.

Comments are closed.