سنای آمریکا دست ترامپ را در اقدام جنگی علیه ایران بدون مجوز کنگره بازگذاشت

پرزیدنت ترامپ  پیشتر گفته بود: «  از نظر قانونی لازم به دریافت تاییدی برای حمله نظامی نیست»

سنای آمریکا در نشستی ویژه به هدف  بررسی اختیارات رئیس جمهوری جهت انجام تهاجم نظامی به ایران تشکیل شد واکثریت اعضاء  به نفع دونالد ترامپ رای داد ه و  دست ترامپ را برای هرگونه اقدام نظامی بدون مجوز کنگره بازگذاشتد.

رسانه های آمریکایی نوشتند که بیش از ۴۰ سناتور علیه طرح پیشنهادی دموکرات‌ها رای دادند و بدین ترتیب مانع از آن شدند که این طرح ۶۰ رای موافق مورد نیاز برای افزوده شدن به عنوان یک متمم به قانون مجوز دفاع ملی را بدست نیاورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هیل، تصویب نشدن این طرح پیروزی برای جمهوری‌خواهان و کاخ سفید به شمار می‌آید.

در این  گزارش  نوشته که پیش از رای‌گیری نیز جمهوری‌خواهان این اطمینان را داشتند که آنها قادر خواهند بود تا مانع از اضافه شدن این طرح به قانون مجوز دفاع ملی شوند چون اگر تمام دموکرات‌ها نیز از این طرح حمایت می‌کردند هنوز به حمایت ۱۳ سناتور جمهوری‌خواه نیاز داشتند.

این طرح به ابتکار تیم کین و تام یودال، سناتورهای دمکرات ایالات ویرجینیا و نیومکزیکو پیشنهاد شده و قرار بود جلوی دسترسی رئیس جمهوری به منابع مالی برای اقدام نظامی بدون مجوز کنگره را بگیرد.

این پیشنهاد در صورت دریافت ۶۰ رای موافق می توانست به عنوان متممی به قانون “مجوز دفاع ملی”        NDAA  اضافه شود و رئیس جمهوری آمریکا را برای هرگونه اقدام نظامی در هر شرایطی ملزم به کسب اجازه از کنگره کند.

پرزیدنت ترامپ  پیشتردر واکنش به این موضع گفته بود: «  از نظر قانونی لازم به دریافت تاییدی برای حمله نظامی نیست».