سنای آمریکا می گوید: استیضاح دونالد ترامپ منطبق با قانون اساسی است

نمایندگان سنای آمریکا با ۵۶ رای موافق و ۴۴ رای تایید کردند که سنا صلاحیت محاکمه رییس‌جمهوری پیشین را دارد تا بررسی استیضاح دونالد ترامپ، از ظهر امروز (چهارشنبه) وقت محلی ادامه یابد.

جلسه دوم استیضاح محاکمه ترامپ در ارتباط با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره، با بحث درباره امکان قانونی سنا برای محاکمه رییس‌جمهوری پس از ترک مقامش آغاز شد.

در آغاز این جلسه این پرسش مطرح شد که آیا قانون اساسی آمریکا اجازه برگزاری استیضاح رییس‌جمهور پس از پایان ریاست‌جمهوری را می‌دهد، که این پرسش با استقبال جمهوری‌خواهان ادامه یافت.

در ادامه این نشست تیم وکلای ترامپ و نمایندگان سنا در این مورد بحث خواهند کرد که آیا حمله معترضین به ساختمان کنگره با تحریک ترامپ صورت گرفته است یا نه.؟؟!

این در حالی که ماه گذشته، تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از محاکمه با ۴۵ رای موافق در مقابل ۵۵ رای مخالف شکست خورد.

آگاهان امور می گویند : از آنجا که اکثریت جمهوری‌خواهان سنا استیضاح ترامپ را غیر قانونی می‌دانند، و تنها شش نفر از آنها با ادامه استیضاح موافقند، انتظار می‌رود که دموکرات‌ها نتوانند اکثریت لازم با دو سوم آرا را برای محکوم کردن ترامپ کسب کنند.

این در حالی است که برای محکوم شدن دونالد ترامپ، به دو سوم رای مجلس سنا، یعنی ۶۷ رای لازم است. به این ترتیب اگر هر ۵۰ سناتور دموکرات به محکومیت او رای دهند، باز هم به رای  ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه از میان ۵۰ جمهوری‌خواه عضو سنا نیاز است که به احتمال زیاد  به این تعداد نخواهد رسید و دونالد ترامپ همانند استیضاح سال گذشته تبرئه خواهد شد.

ماه گذشته، نیز مجلس نمایندگان آمریکا دومین طرح استیضاح دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری او را پس از حمله گروهی از هوادارانش به ساختمان کنگره به تصویب رسانده بود.

یادآور می شود که صدها نفر از حامیان ترامپ در پی ادامه اعتراضات انتخاباتی او و کارزارش روز ششم ژانویه پس از سخنرانی او به ساختمان کاپیتال کنگره حمله کردند. ترامپ به هوادارانش توصیه کرده بود اگر برای خواسته‌های خود مبارزه نکنند، دیگر کشورشان را نخواهند داشت.

جمعیت حمله‌کننده به کنگره به ماموران پلیس نیز حمله کرد که در پی آن جلسه نمایندگان برای تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن با اختلال مواجه شد. در این حملات پنج نفر از جمله یک مامور پلیس کپیتال جان خود را از دست دادند.