سنتکام: حضور نیروهایمان در منطقه برای جلوگیری از فعالیت‌های خبیثانه رژیم تروریستی ایران است

ژنرال کنت مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا “سنتکام”، در گفتگو با شبکه خبری العربیه گفت، هدف از حضور نیروهای آمریکا در خاورمیانه جلوگیری از پافشاری ایران بر ادامه فعالیت‌های خبیثانه‌اش است.

مکنزی  در ادامه تأکید کرد که ایران همچنان بزرگترین تهدید برای ثبات خاورمیانه است.

او افزود: «شبه نظامیان وابسته به حکومت ایران ، تمایلی برای پایان دادن به بحران یمن ندارند».

مکنزی  تأکید کرد که کمک به پادشاهی عربی سعودی برای دفاع از خود اولویت اصلی آمریکا است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم در این باره گفت که ایالات متحده به تلاش‌های مستمر خود برای مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه ادامه می‌دهد.

او با اشاره به اینکه ایران درگیر یک سری اقدامات ناخوشایند در منطقه است، گفت، اگر در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای باشد، موضوع بدتر خواهد شد.

بلینکن در ادامه  هشدار داد که اگر برنامه هسته‌ای ایران به این شکل ادامه یابد، فاصله آن با ساخت سلاح اتمی به «چند هفته» کاهش خواهد یافت.

در ادامه این خبر منابع رسانه‌ای آمریکا ، از توافق بغداد و واشنگتن برای استقرار مجدد نیروهای آمریکا در عراق خبر دادند.

به گزارش سایت آمریکایی “میدل‌ایست آی” به نقل از منابع آگاه، توافق استقرار مجدد نیروهای ایالات متحده در عراق در راستای ادامه مبارزه با داعش تا شکست کامل این گروه تروریستی در عراق صورت گرفته است.

در همین حال وزارت دفاع عراق هم در بیانیه ای اعلام کرد، بغداد و واشنگتن برای برنامه استقرار مجدد نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق به توافق رسیدند.

در این بیانیه آمده است، کمیته نظامی مشترک آمریکایی- عراقی برای تدارک یک برنامه‌ای زمانبندی شده برای استقرار مجدد نیروهای ایالات متحده در عراق طی ماه‌های ژوئیه و اوت اقدام کرده است. بغداد جزئیات بیشتری از این توافق اطلاعات ارائه نداد.

وزارت دفاع عراق اعلام کرد: «طرف آمریکایی بار دیگر بر احترام به حاکمیت عراق تأکید کرده و متعهد شده که نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا تا شکست کامل داعش از نیروهای عراق در زمینه مشاوره و آموزش پشتیبانی خواهد کرد.»

شبکه خبری العربیه هم گفت  که تصمیم آمریکا به استقرار مجدد نیروهایش در عراق می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه حضور واشنگتن برای حمایت از روند انتخابات پارلمانی عراق باشد .

این در حالی که شبه  نظامیان وابسته به حکومت ایران در عراق تلاش می‌کنند تا انتخابات پارلمانی عراق را به تاخیر اندازند. این گروه‌ها همچنین با حضور سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات در عراق مخالفت می‌کنند.

شبه نظامیان وابسته به ایران به قتل و ترور و آدم ربایی علیه فعالان سیاسی عراق متهم هستند و در روزهای گذشته “قاسم مصلح”، یکی از فرماندهان حشد الشعبی نزدیک به سپاه ایران به اتهام ترور کنشگران بازداشت شد.