سه‌ سناتور آمریکایی از ترامپ خواستند همه معافیت‌ های مرتبط با برنامه اتمی ایران لغو شود

تام کاتن، مارکو روبیو و تد کروز سه سناتور جمهوریخواه

تام کاتن، مارکو روبیو و تد کروز سه سناتور جمهوریخواه در نامه‌ای به پرزیدنت دونالد ترامپ خواستار لغو تمامی معافیت های مرتبط با برنامه هسته ای ایران شدند .

این سه سناتورکه از حزب جمهوریخواه هستند در نامه خود نوشته اند: «با توجه به اعلام نقض محدودیت‌های انبار غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران، باید ایالات متحده واکنش نشان داده و تمامی معافیت‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای در قالب برجام را لغو کند و فشارها علیه ایران  را افزایش دهد».

گفتنی است  این سناتورها پیشتر هم درخواست کرده‌ بودند خروج آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام باید به طور کامل اجرا شود.

همزمان لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه،اعلام کرد: تصمیم دارد بزودی طرح جایگزینی را برای توافق هسته‌ای ایران ارائه دهد.

گراهام افزود:  طرح او به گونه‌ای است که به ایران اجازه می‌دهد برنامه هسته‌ای خود را بدون امکان غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد.

گراهام  خطاب به حکومت ایران گفت: «اگر شما سوخت‌تان را خودتان تهیه نکنید؛ نمی‌توانید بمب بسازید.و همانطور که می دانید  ۱۵ کشور در جهان هستند که بدون این که خودشان اورانیوم غنی کنند از نیروی هسته‌ای برخوردارند».

وی افزود: من در چند روز آینده، یک، دو یا سه توافق را پیشنهاد خواهم داد که طبق آن ایرانی ها و کشورهای عربی می توانند انرژی هسته‌ای داشته باشند؛ اما نمی توانند اورانیوم را غنی سازی و یا فرآوری کنند.

حسن روحانی پیشتر گفته بود که ایران  از سقف مجاز ذخیره اورانیوم غنی سازی شده با غلظت ۳.۶۷طبق برجام عبور کرده است.

گراهام نیز از موافقان خروج پرزیدنت دونالد ترامپ، ، از توافق هسته‌ای موسوم به برجام با ایران است ؛ اما معتقد است که یک طرح و توافق جدید، می تواند جایگزین توافق هسته‌ای پیشین با حکومت ایران شود.

 

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به  افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده رژیم ایران گفته بود که تنها دلیل این اقدام ، تلاش رژیم ایران برای کاهش زمان گریز هسته‌ای برای ساخت سلاح هسته‌ای است.

ایالات متحده امریکا در یکسال گذشته  فشار های حداکثری تحریم را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

پرزیدنت دونالد ترامپ پیشتر اعلام کرد بود  که آماده مذاکره بدون پیش شرط با ایران است، اما حکومت ایران  تاکنون هرگونه مذاکره را رد کرده است.