سه تلاشگر ایرانی، توافق نیمه پنهان رژیم ایران بر سر تقسیم دریای خزر را امری مکروه و محکوم می دانند

حکومت اسلامی سهم ۵۰ درصدی ایران در دریای خزر را یه ۱۱ درصد دسانده و عملا بخشی از ایران را تجزیه کرد

شماری از تلاشگران سیاسی ایرانی به شیوه رفتاری حکومت اسلامی در رابطه با تقسیم آب های دریای خزر به شدت اعتراض کردند و آن را خیانت به منافع ملی ایران و تسلیم شدن در برابر بیگانگان دانستند و انزوای سیاسی رژیم را یکی از دلایل گردن نهادن به خواسته های روسیه دانستند.

درباره اصل کنوانسیون و شیوه تقسیم آب های دریای مازندران هنوز خبر رسمی انتشار نیافته و رژیم ایران می کوشد جزئیات توافق را مخفی نگاه دارد زیرا بیم دارد که انتشار آن ها طوفان بزرگی در ایران به راه خواهد انداخت و انگیزه دیگری برای خیزش مردم ایران و جلوگیری از این خیانتکاری خواهد شد.

سران رژیم حتی ادعا می کنند که هنوز هیچ توافق قطعی به دست نیامده و هیچ تعهدی امضا نشده است. ولی این اظهارات با تردید نگریسته شده و صحت آن مورد شک قرار دارد.

مقامات حکومت ایران می گویند که توافق های به دست آمده، هنوز سرنوشت تقسیم آب ها را تعیین نمی کند، بلکه در مورد یک رشته دیگر از امور توافق به دست آمده است که از جمله همکاری های نظامی بین پنج کشور ساحل دریای مازندران را شامل می گردد.

برخی آگاهان می گویند که درباره همه امور نامبرده، دولت روسیه نقش رهبری را داشته و اصول توافق ها به شیوه ای تنظیم شده که در درجه نخست تامین کننده منافع روسیه و تبدیل آن به ابرقدرت منطقه ای می باشد. برخی تحلیلگران به طنز گفتند که ولادیمیر پوتین به سلطان خزر مبدل شده است.

در داخل ایران نیز حتی در سطح حکومتی، انتقادهای بسیاری درباره توافق های به دست آمده شنیده شده و به خوبی احساس می شود که دولت می کوشد جزئیات توافق های به دست آمده را پنهان نگاه دارد و استدلال می کند که تا پس از تایید توافق ها از جانب اکثریت نمایندگان مجلس، نباید جزئیات را افشا کرد.

شاهزاده رضا پهلوی در یک پیام انتقادی، بی آن که وارد جزئیات توافق شود، نوشت که رژیم ایران هم اکنون در نقطه ضعف قرار دارد و در روابط بین المللی، چنین حکومتی نمی تواند قاطعانه از منافع ملی کشور خود دفاع کند.

شاهزاده رضا پهلوی، حکومت کنونی ایران را یک “فرقه تبهکار” نامید و نوشت که آن ها مدت چهار دهه منافع ملت ایران را به حراچ گذاشته اند، تا بتوانند مدت زمان بیشتری بر کرسی قدرت تکیه داشته باشند.

حقوقدان خانم شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل نیز در پیام ویدیویی خود گفت که در توافق به دست آمده، منافع ملی ایران زیر پا گذاشته شده  و اکنون وظیفه نمایندگان مجلس است که نگذارند این توافق به صورت قانون درآید.

ابوالحسن بنی صدر که نخستین رئیس جمهوری در حکومت اسلامی ایران بود و خمینی او را برکنار کرد، در حساب توییتری خود نوشت که رژیم ایران، با ابراز موافقت با آن چه که در اجلاس اخیر مطرح شده، در واقع به روسیه باج داده تا از حمایت از رژیم ایران در صحنه بین المللی دست برندارد.

بنی صدر در پیام خود، خطاب به ملت ایران از جمله نوشت: امضای یک قرارداد، بی آن که مفاد آن به آگاهی مردم رسیده باشد، و حتی بی آن که متن آن به آگاهی مجلس رسیده باشد، منافع ملی کشور را زیرپا می گذارد و بی اعتباری حکومت را یک بار دیگر آشکار می سازد.

بنی صدر حکومت اسلامی ایران را “رژیم نامشروع” نام نهاد و هشدار داد که حتی اگر حکومت کنونی این کنوانسیون را امضا کند، متن آن تعهدی را برای ملت ایران ایجاد نمی کند.

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از پیام خود نوشت: «ما ملت ایران، می خواهیم که کشورمان به ما بازگردانده شود»

یادآوری می کنیم که در برنامه آینده “گفتگو با شنوندگان رادیو پیام اسرائیل” که روز دوشنبه به طور مستقیم پخش خواهد شد، از کاربران و شنوندگان پرسیده شده که در مورد توافق به دست آمده پیرامون دریای خزر و تقسیم آب های آن بین پنج کشور چه می اندیشند.

این برنامه روز دوشنبه (سه روز دیگر) ساعت ده و نیم شب به وقت تهران آغاز می شود و یک ساعت ادامه خواهد یافت. علاقمندان می توانند هم اکنون دیدگاه خود را به تفصیل به نشانی ایمیل رادیس دات اورگ بفرستند.

یک دیدگاه

  1. ایران و کلاً مسلمانان برنده تقسیم دریای خزر هستند بعلاوه حضور سپاه قدس در سوریه به نفع مسلمانان است و یک شکست بزرگ برای امپریالیسم جهانی به سرکردگی شیطان بزرگ آمریکا است در غیر اینصورت نزاع مابین ایران و کلاً مابین مسلمانان دوباره دریای خزر را یا به تقسیمات بیشتر سوق خواهد داد و یا به منطقه تحت الحمایه اورشلیم اسرائیل سوق خواهد داد

Comments are closed.