سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا: بلینکن باید درباره آزادسازی بخشی از پول ایران در کره‌جنوبی توضیح دهد 

سه عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، خواسته اند تا درباره نقش واشینگتن در آزادسازی احتمالی یک میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی توضیح دهد.

این نامه را برایان استایل، جیم بنکس و گرگ استوب، سه نماینده جمهوری‌خواه ایالت‌های ویسکانسین، ایندیانا، و فلوریدا، به آنتونی بلینکن نوشته اند آنان با اشاره به اقدام سپاه پاسداران در توقیف یک کشتی با پرچم کره جنوبی در اواسط دی ماه گذشته، از گزارش‌های موجود درباره نقش احتمالی دولت ایالات متحده آزادسازی این یک میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره‌جنوبی ابراز نگرانی کردند.

در بخشی از این نامه آمده است به توییت محمد جواد ظریف، که گفته بود : ایران می تواند  یک میلیارد دلار مذکور را از طریق کانال مبادله اقلام انسان‌دوستانه سوییس برای خرید اقلام انسان‌دوستانه استفاده کند اشاره شده است .

آنان همچنین یادآور شدند: ریس‌بانک مرکزی ایران نیز عنوان کرده دولت کره جنوبی با انتقال مبلغ موافقت کرده که منابع مالی ایران را بازگرداند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی ایران، رژیم  در کره جنوبی هفت میلیارد دلار سپرده دارد که نه تنها اجازه انتقال آن را ندارد و سودی از این پول نمی‌گیرد، بلکه باید برای این مبلغ هزینه را به سئول پرداخت کند.

یادآور می شود که اختلاف تهران و سئول اخیرا بر سر این پول‌های بلوکه‌شده که حاصل فروش نفت ایران بوده افزایش یافت و پس از توقیف نفتکش این کشور توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران در روز ۱۵ دی‌ماه به اوج خود رسید.

اگر چه حکومت ایران نیز پس از توقیف این نفتکش، ارتباط اقدام خود با پول‌های بلوکه‌شده در کره جنوبی را رد کرد و آن را مساله‌ای فنی و محیط زیستی خواند، اما سعید خطیب‌زاده خبر از دستور قضایی برای خروج خدمه نفتکش از ایران داد، وزارت خارجه کره جنوبی نیز از پیشرفت مذاکرات درباره استفاده از پول‌‌های بلوکه‌شده ایران خبر داد.