سه چهارم  مردم سیستان و بلوچستان محروم از آب سالم برای نوشیدن هستند

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، اعلام کرد:  استان سیستان و بلوچستان “پایین‌ترین میزان شاخص دسترسی به آب شرب” را  در کشور دارد و ۸۱ درصد از مردم ساکن این استان به آب شرب بهداشتی دسترسی ندارند.

این نماینده مجلس افزود: این استان واقعا محروم است. دولت پیشتر وعده داده بود که به آب شرب این استان رسیدگی خواهد کرد.

وزارت نیرو مکلف شده  بود که «۷۰ درصد از آب مصرفی نوار ساحلی جنوب را از طریق آب‌شیرین‌کن‌ و با دادن تضمین خرید تامین کند اما متاسفانه این اتفاق هنوز عملی نشده است و مردم محروم از اب شرب اند».

سعیدی، گفت:  این اتفاق در سیستان و بلوچستان در حالی رخ داده  که “تنها بندر اقیانوسی کشور” در این منطقه وجود دارد.

او تصریح کرد:   «در همه روستاهای حتی ساحلی چابهار یک متر لوله‌گذاری هم صورت نگرفته است و برخی پروژه‌های مربوط به آب و فاضلاب از سال ۶۷ تاکنون در حال ساخت مانده‌اند».

علیم یارمحمدی، نماینده مجلس  نیز پیشتر گفته بود که محرومیت در این استان بیداد می کند،   ۷۰ درصد مردم این استان به شبکه مخابراتی دسترسی ندارند و اساسا حدود ۷۴ درصد ساکنان این استان نیز “زیر خط فقر امنیت غذایی هستند”.

این در حالی که خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران با اشاره  به معادن سرشار انرژی در سیستان و بلوچستان نوشته است: این استان به ‌لحاظ داشتن منابع معدنی غنی، لقب رنگین‌کمان معادن کشور را به خود اختصاص داده است.

سپاه پاسداران در قالب شرکت های خصوصی توانسته است در این بخش نیز سهم گسترده ای داشته باشد. این رنگین کمان و طلای ناب، در دستان سرداران سپاه پاسداران  به رنگین‌کمانی از فقر و محرومیت و تبعیض و بی‌عدالتی تبدیل شده است.

آمار غارت و چپاول در این استان آن‌قدر بالا است که خبرگزاری مجلس در سال ۹۸ در این باره  نوشت: «استان استان سیستان و بلوچستان در آتش فقر و فلاکت می‌سوزد آخرین آمار نشان می‌دهد که شاخص فلاکت در استان به بالای ۵۰درصد رسیده است».

محدثه رحمانی،  فعال حوزه معادن و اولین  دبیر کنسرسیوم فولاد چابهار درباره معادن سیستان بلوچستان که به دست سپاه پاسداران افتاده است به طور غیر مستقیم می گوید:  برخی از نهادها  این معادن را به سرمایه‌گذاران خارجی می دهند.

خانم رحمانی افزود:  اگز همین معدن طلا برای نجات دادن مردم از فقر فعال شود مردم منطقه از بیکاری در می‌آیند اما زد و بند در اینجا زیاد است و حداقل در بخش معدنی که من کار کردم اینگونه بود

او در ادامه گفت: اجازه نمی دهند که خیلی سر از کارها در بیاورم  به همین دلیل من نیز کم کارتر شدم؛ این معدن توسط وزارتخانه چند بار استعلام شده که باید مجوزش باطل بشود و یا از طریق مزایده در اختیار بخش دولتی یا  خصوصی قرار بگیرد اما اینکه چرا با وجود چنین نامه‌های صریحی، هیچ اقدامی انجام نمی‌شود این را دیگر من نمی‌دانم

دبیر نخستین کنسرسیوم فولاد چابهار افزود:  برخی نهادها با ترفند خاصی زمین های مردم این منطقه را از دست شان بیرون می اورند و با دادن وام جزیی به زمین دار که نمی داند رزمین اش چه ارزشی دارد او را از سر وا می کنند.

خانم رحمانی گفت: مثال فردی را می‌شناسم که یک سری زمین اجدادی داشت، کار کرد و مجوزهای آن را نیز گرفت اما زمین اش را چنگ اش در اوردند و  اکنون در ان زمین معدنی  بیرون امده است  که تنها رگه‌های آن به ۵ کیلومتر می‌رسد.

وی افزود:  فعلاً صنعت، معدن و تجارت سیستان‌ و بلوچستان به واسطه حضور شرکت های خصوصی وابسته به نهادها  و ارگان های خاص دولتی  مدیریت میکشد که ورود به این مافیا بسیار دشوار است.

نادر میرشکار در شورای صنعت و معدن استان نیز گفته است  ۸۶ کیلومتر از اراضی سیستان و بلوچستان تحت اکتشاف معادن خصوصی وابسته به سپاه پاسداران قرار دارد، این استان قطب تولید آنتیموان کشور است. ۲۵ هزار تن ذخیره قطعی آنتیموان با عیار ۱۶ درصد در سیستان و بلوچستان شناسایی شده است.

رئیس سازمان صنعت و معدن استان در ادامه گفت: همچنین استان قابلیت تولید ۵۰۰ شمش آنتیموان در سال را دارد و مرکز ذخایر آن در کشور محسوب می شود.