سه کشور اروپایی، با ابراز نگرانی از آینده، رژیم ایران را به پایبندی به برجام فرا خواندند

سه کشور ارشد اروپای غربی، با اقدام مشترکی خواستار آن شدند که رژیم ایران از تخلف در مورد تعهدات خود در چارچوب برجام دست بردارد و به توافق اتمی پایبند باشد. دولت های بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترک ابراز نگرانی کردند که رفتارهای اخیر ایران موجب افزایش تنش

صدراعظم آلمان، رئیس جمهوری  فرانسه و نخست‌وزیر بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک، نوشتند: «از تصمیم حکومت ایران برای خروج از تعهدات توافق هسته‌ای نگران هستیم».

کشورهای اروپایی گفته‌اند که تحریم‌ها وخروج یک جانبه ایالات متحده از برجام، و به موازات آن، تصمیم رژیم ایران برای نقض گام به گام تعهداتش، توافق اتمی را به مرز متلاشی شدن کشانده است.

دراین  بیانیه آمده با ابراز نگرانی از نقض برجام از سوی حکومت ایران گفته اند که  ذخیره کردن اورانیوم با غلظت فراتر از سقف مجاز در توافق اتمی، ثبات منطقه را تضعیف میکند الان وقت تدبیر کردن و یافتن راه‌های منتهی به گفت‌وگو و کاهش تنش فرا رسیده است.

حکومت ایران ۷ روز پیش  با اعلام اتمام مهلت ۶۰ روزه برای نقض تعهداتش در برجام، عبور از مرز ۶۷/ ۳درصدی اورانیوم غنی شده را رسانه‌ای کرد.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه از نقض برجام و افزایش سطح غنی‌سازی از سوی ایران، پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای انتقاد کرد و آن‌را یک واکنش بد به یک تصمیم بد خواند.وی افزود  وضعیت جدی است و این احتمال هست که با افزایش تنش‌ها وقایع ناگواری رخ دهند.

وی افزود  «این واقعیت که ایران تصمیم گرفته از پاره‌ای از تعهداتش در زمینه گسترش تسلیحات هسته‌ای کناره‌گیری کند، موجب یک نگرانی مضاعف است.»

وزیر خارجه فرانسه گفت : همه می‌گویند به دنبال جنگ نیستند و تمایلی به جنگ ندارند، نه رئیس جمهور روحانی، نه رئیس جمهور ترامپ و نه رهبران خلیج فارس. با این حال برخی عوامل گسترش تنش وجود دارند که نگران‌کننده هستند.

وی پیشتر به حکومت ایران  در عبور از برجام و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم هشدارداه و گفته بود: ایران با نقض برجام چیزی به دست نمی‌آورد.

تا کنون کشورهای زیادی از جمله آلمان ژاپن، قطر وعراق  تلاش کرده‌اند تا میان ایران و آمریکا به نوعی میانجیگری کنند اما دیدارهای آنها با مقامات حکومت ایران  بی‌نتیجه بوده است. تصمیم گیرنده نهایی در مذاکره با امریکا به عهده علی خامنه ای و نزدیکان وی است .

یک دیدگاه

  1. برجام چیزی جز یک مجوز برای شما ابردزدان اروپایی نبوده است و به توسط آن و با کمک به پایداری رژیم ملاها در چهل سال اخیر توانسته ایدکه کشور ما ایران را به چپاول ببرید.

Comments are closed.