سه گزارش بین المللی: آینده برجام، حمله موشکی به عربستان و تنش با روسیه

سخنگوی کاخ سفید: ایالات متحده از برجام خارج خواهد شد

ایالات متحده دوباره هشدار داد که اگر توافق اتمی موسوم به برجام اصلاح نشود، دولت واشنگتن از آن خارج خواهد شد. همرمان شماری از مقامات امنیتی ارشد پیشین در ایالات متحده اعلام کردند که خروج از برجام را یک گام اشتباه و یک اقدام خطرناک می دانند.

معاون سخنگی کاخ سفید یک بار دیگر دیدگاه پیشین پرزیدنت ترامپ را بازگو کرد که گفته است برجام بدترین توافق به دست آمده است.

همرمان، روزنامه نیویورک تایمز در خبری نوشت که بیش از یکصد تن از کارشناسان پیشین امنیت ملی ایالات متحده اکثرا بازنشسته هستند، در بیانیه مشترکی که امضا کرده اند، خروج از برجام را به صلاح نمی دانند. امضا کنندگان، از هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات هستند. چهار تن از امضا کنندگان، سفیران پیشین ایالات متحده در اسرائیل هستند.

شلیک موشک ها توسط حوثی ها به سوز ریاض، با مسوولیت حکومت ایران

آگاهان سیاسی در خاورمیانه می گویند که شلیک دوباره هفت فروند موشک توسط حوثی های یمن به سوی ریاض پایتخت عربستان سعودی، یک اقدام شدیدا تحریک آمیز است که چاره ای در دست ایالات متحده و کشورهای غربی باقی نمی گذارد، جز آن که، با تمام قوا علیه حکومت ایران که این موشک ها را به یمن قاچاق می کند، برخورد کنند.

این اقدام تحریک آمیز هنگامی رخ داد که ولیعهد عربستان هنوز از ایالات متحده دیدن می کند و اعلام شد که دولت ریاض دست کم یک میلیارد دلار اسلحه جدید از آمریکا خریداری می کند.

آمریکا و اروپا بیش از صد دیپلمات روسی را اخراج می کنند

برخورد بین کشورهای غربی و دولت روسیه، به دنبال مسموم کردن یک جاسوس پیشین روسی در لندن بالا می گیرد. در مجموع چهارده کشور اروپایی و ایالات متحده، اعلام داشتند که ده ها دیپلمات روسی را از کشور خود اخراج می کنند.  شمار کل دیپلماتی های اخراجی از صد نفر نیز فراتر می رود.

از هنگام پایان جنگ سرد بین شرق و غرب در دو دهه پیش، چنین واکنشی از جانب کشورهای غربی سابقه نداشته است.

ولی قرائن نشان می دهد که اسرائیل قصد ندارد به اقدام مشابه دست بزند، زیرا منافع حساسی که در رابطه با روسیه دارد، اجازه چنین اقدامی را نمی دهد. یک دیپلمات روسی مستقر در سفارت آن کشور در تل آویو نیز تائید کرد که اسرائیل قصد اخراج هیچ دیپلمات روسی را ندارد.

اسرائیل هفته پیش بیانیه ای در محکوم دانستن مسموم سازی جاسوس پیشن روس صدادر کرد، ولی برخلاف کشورهای غربی، اشاره ای به مسوولیت دولت روسیه در این توطئه نکرد، و این در حالی که بریتانیا و همه کشورهای غربی تردیدی ندارند که این سوء قصد توسط ماموران روسی و به دستور دولت مسکو صورت گرفته است.