سوءظن تخلف مالی نتانیاهو قویتر می شود، ولی او به کار جدی ادامه می دهد

مطرح شدن یک رشته جدید از سوء ظن ها در مورد دخالت احتمالی نخست وزیر در یک رشته سوء استفاده های مالی، موجب ناراحتی و نوعی سردرگمی در صحنه سیاسی و اجتماعی کشور شده است. ولی این بار به نظر می رسد که سوءظن نسبت به نقش بنیامین نتانیاهو در این ماجرا قوی تر از گذشته است و ممکن است این بار پرونده به دادگاه کشانده شود.

پلیس اسرائیل در سال های اخیر نشان داده که در مبارزه با فساد مالی و تخلفات سران حکومت، با قدرت بسیار عمل می کند و هیچ تخفیفی برای رهبران، حتی در شرائط حساس سیاسی و امنیتی کنونی قائل نیست.

در نتیجه این فعالیت های قاطعانه پلیس بود که یک نخست وزیر اسرائیل در دادگاه محکوم گردید و به زندان افتاده شد و چند وزیر نیز به مجازات حبس محکوم شدند و حتی یک رئیس جمهوری به اتهام تخلفات جنسی، چند سال را در زندان به سر برد.

پرونده جدیدی که پلیس اسرائیل به آن رسیدگی می کند “پرونده چهارهزار” نام گرفته و فرق آن با پرونده‌های پیشین آن است که یکی از دستیاران پیشین نخست وزیر حاضر شده در خدمت دادستانی، در دادگاه شهادت دهد که بنا بر ارزیابی حقوقدانان، ممکن است باعث مجرم شناختن نخست وزیر گردد.

انتشار این ارزیابی‌ها، جامعه سیاسی اسرائیل را به دو جناح متفاوت تقسیم کرده است. گروه‌های میانه و چپ و همه مخالفان نتانیاهو، خواهان اعلام کناره گیری موقت او هستند و استدلال می کنند که وی آنقدر گرفتار دفاع از خود خواهد بود که  وقت رسیدگی به امور حساس کشور را نخواهد داشت.

ولی در همان حال، جناح راست اسرائیل پشتیبانی قوی تری از نتانیاهو به عمل آورده و حتی ارزیابی می شود که بر شمار رأی دهندگان احتمالی به سود حزب لیکود افزوده شده است.

در حالی که ژنرال نیروهای ذخیره موشه یعلون که وزیر دفاع کابینه نتانیاهو بود و ناچار به کناره گیری گردید، امروز (پنجشنبه) خواهان استعفای نخست وزیر گردید، ولی نفتالی بنت وزیر آموزش و رهبر پرقدرت حزب راست‌گرای “هبیت هیهودی” گفت که کابینه در ساختار کنونی آن باقی خواهد ماند و نباید انتخابات زودرس  برگزار شود.

جناح راست سیاسی در اسرائیل از کارنامه دولت نتانیاهو ابراز رضایت کامل می کند.

پلیس اسرائیل در پرونده موسوم به سه هزار، احتمالاتی را در مورد زد و بند مالی در جریان خرید زیردریایی های جنگی از آلمان رسیدگی می کند که شماری از دستیاران گذشته نتانیاهو مورد اتهام قرار گرفته اند و دست کم دو تن از آنان در بازداشت به سر می برند.

پرونده موسوم به دو هزار به تبانی احتمالی نتانیاهو با صاحب یک روزنامه پرقدرت اسرائیلی برای کاهش انتقادها از نخست وزیر مربوط می شود و پرونده یک هزار این احتمال را مطرح می سازد که دریافت مقادیر کلانی سیگار برگ و شامپاین از یک سرمایه دار دوست نتانیاهو، ممکن است جنبه رشوه داشته است.

آگاهان سیاسی امکان اعلام کناره گیری نتانیاهو را صفر می‌دانند و احتمال برگزاری انتخابات زودرس را نیز بسیار ضعیف ارزیابی می کنند. نزدیکان نتانیاهو می گویند که او با قدرت زیاد به انجام وظائف نخست وزیری ادامه می‌دهد و کوچکترین نگرانی در چهره یا رفتار او دیده نمی‌شود.

 

یک دیدگاه

  1. امنیتی که امروز در اسرائیل برپاست ، مرهون زحمات و تلاشهای شبانه روزی نیروهای امنیتی و شخص بنیامین نتانیاهوست، هیچگاه خدمات ایشان را مردم فهیم اسرائیل فراموش نخواهند کرد ، مردی که تمام تلاش خود را میکند تا مردم اسرائیل در آرامش باشند ، به امید آرامش ابدی اسرائیل

Comments are closed.