سوئد جایزه نوبل آلترناتیو را به نسرین ستوده اهدا کرد

یک روز پس از بازگرداندن نسرین ستوده، وکیل مدافع حقوق بشر به زندان قرچک ورامین، آن لینده، وزیر خارجه سوئد، طی مراسمی اعلام کرد که  جایزه نوبل آلترناتیو به نسرین ستوده اهداء شد.

لینده در این مراسم گفت: این جایزه به پاس “کنشگری شجاعانه” نسرین ستوده در به خطر انداختن خود در دفاع از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی در ایران به او اهدا می‌شود.

گفته شده است که بنیاد رایت لایولی‌ هود که این جایزه را به نسرین ستوده اهدا کرده، از بازگشت او به زندان در شب پیش از برگزاری این مراسم ابراز “حیرت‌زدگی” کرد.

در این مراسم یک پیام صوتی از خانم ستوده پخش شد که این فعال حقوق بشر در آن بر لزوم رسیدگی به وضع همه زندانیان سیاسی در ایران تاکید کرد.

خانم ستوده گفت در همه سالهایی که “صرفا به دلیل انجام وظیفه‌” در زندان بوده‌، از حمایت مردم و سازمان‌های حقوق بشری بهره‌مند بوده است.

پیشتر نیز،  شهردار بولونیا در ایتالیا شهروندی افتخاری این شهر را به “نسرین_ستوده”، وکیل زندانی در ایران، اهدا کرده بود.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، روز گذشته (پنجشنبه) در صفحه توییتر خود نوشت: «با وجود این‌که پزشکی قانونی مرخصی نسرین را دو هفته دیگر تمدید کرده بود، امروز اعلام کردند که او باید به زندان (قرچک) برگردد».

 

خانم ستوده از ۱۷ آبان با تودیع وثیقه برای پیگیری معاینات بیماری قلبی از زندان قرچک به مرخصی رفت و پس از آن همسرش خبر داد که برای پیگیری معاینات ابتدا تست کورونا داد و نتیجه‌اش مثبت شد.