سوئیس: دارو و کمک های بشر دوستانه را به ایران فرستادیم ولی هنوز پولی دریافت نکرده ایم

سفارت سوئیس خبرداد: دولت این کشور در ازای اولین صادرات کالاهای بشر دوستانه برای کمک به مردم ایران ، پولی از رژیم نگرفت. رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت : اگر آمریکایی‌ها واقعا مدعی همراهی برای تامین دارو و کالاهای کشاورزی هستند، باید مکانیزم بانکی برای انتقال و تامین منابع خرید کالاهای اساسی را فراهم کنند

سفارت سوئیس در تهران، در صفحه توییتر خود، از انجام اولین مبادله آزمایشی موفق از طریق کانال تجاری بشردوستانه برای تحویل کالاهای بشردوستانه، تامین اقلام کشاورزی، غذایی، دارویی و تجهیزات پزشکی با ایران خبر داده و نوشته : دولت سوئیس که در چارچوب یک پروژه بشردوستانه، یک سازوکار مالی ایمن برای صدور دارو و مواد غذایی ضروری به ایران راه‌اندازی کرده و مجوز نخستین محموله به ارزش دو میلی ون و ۵۵۰هزار دلار را نیز گرفته است؛ محموله‌ای که شامل داروهای درمان سرطان و داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضا می‌شود.
سوئیس که رابط و حافظ منافع میان ایران و آمریکاست، توافق‌های مقدماتی را با مقام‌های آمریکایی انجام داده و از شماری نهادهای بانک و بیمه خواسته است که وارد این عملیات شوند. این بنگاه‌ها موظف هستند درباره جزئیات فعالیت خود و طرف‌های معامله خود در ایران به دولت سوئیس گزارش دهند، که به نوبه خود به اطلاع مسئولان آمریکایی خواهد رسید.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز اعلام کرد که انجام موفقیت‌آمیز این تراکنش‌ها، الگویی برای صادرات سایر کالاهای بشردوستانه به ایران است.

عبدالناصر همتی،در این باره گفت : فراهم سازی این مکانیسم بشر دوستانه معیار مهمی برای “ارزیابی صحت به گفته وی ادعای آمریکایی‌ها” مبنی بر حمایت از مردم ایران است .

هم‌زمان، علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران، در این باره گفت : «باید توجه داشت که سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است و می‌تواند نوید آن باشد که در فاز اول مشکل بیماری‌ها مرتفع شود و سپس در ادامه انتقال مواد غذایی و نهاده‌ها تسهیل شوند.»
شریعتی افزود: «اما ببینید در موضوع FATF، تصویب آن یک سال است به دراز کشیده و در واقع وقتی با زبان مالی بین‌المللی با دنیا صحبت نکنیم نباید به زبان اشاره خرده بگیریم.»
یک سخنگوی امور اقتصادی در وزارت خارجه سوئیس گفته که در هفته‌های آتی فعالیت این سازوکار افزایش خواهد یافت. خزانه‌داری ایالات متحده هم به دولت سوئیس تضمین داده که هم دریافت‌های مالی این سازوکار تجاری از تحریم‌ها در امان بمانند و هم شرکت‌هایی که به چنین فعالیت‌هایی می‌پردازند.