سوخت رسانی در ایران بکلی مختل شده و صف های طولانی در برابر فروشگاه ها، آبانماه دو سال پیش را به یاد می آورد

گزارش هایی که در ساعات اخیر از چند نقطه ایران رسیده حکایت از آن دارد که در سوخت رسانی به خودروها و همچنین ادامه خدمات رسانی جایگاه فروش بنزین به خودروها اختلالات بسیار شدیدی رخ داد و در چندین شهر در استان های مختلف کشور کار فروشگاه ها کاملا متوقف شده و صف های طویلی از اتومبیل ها به هدف سوخت گیری ایجاد شده که دوران پیش از انقلاب و جریان سه برابر شدن بهای سوخت را به یاد می آورد.

این بحران به علت آن است که شبکه های سوخت رسانی کامپیوتری از کار افتاده و همچنین شایع شده که حکومت قصد دارد در ساعات آینده نرخ بنزین را دوباره افزایش دهد.

برخی محافل خبری می گویند که برنامه های کامپیوتری سخت رسانی هک شده، ولی مقامات دولتی این خبر را نادرست خوانده و گفته اند که مشکل در ساعات آینده برطرف خواهد شد.

در خبری که در سامانه تسنیم وابسته به سپاه پاسداران انتشار یافته، وزیر کشور دولت رئیسی قول می دهد که تصمیمی برای گران کردن نرخ بنزین گرفته نشده و مشکلات کم اهمیت و موقتی روی داده که به زودی برطرف خواهد شد. وزیر کشور ادعا کرد که گزارش هک شدن سایت خدمات سوخت رسانی دولت واقعیت ندارد. ولی آشنایان امور سایبری تردیدی ندارند که ریشه این اختلالات حمله سایبری است و معلوم نیست که حکومت در چه زمانی بتواند این مشکل را برطرف کند.

آن چه در این جریان قابل توجه است آن است که همزمان با اختلال شدید سوخت گیری و ایجاد صف های طولانی اتومبیل ها در برابر جایگاه های فروش بنزین، روی شماری از بیلبوردهای بزرگ اصفهان این جمله ار شده است: خامنه ای بنزین ما کو؟

این شعار و پرسش ممکن است نشان آن باشد که اختلال در سوخت گیری، نتیجه اقدام گروهی از مخالفان حکومت می باشد.

خبرگزاری ایسنا نیز در گزارش کوتاهی، از وقوع اختلالات جدی در سیستم هوشمند سوخت رسانی خبر داد. به دنبال این امر، وزارت نفت از مردم خواست که تا اطلاع بعدی، به جایگاه های فروش بنزین مراجعه نکنند.

در آخرین گزارش ها آمده است که در استان های فارس، ایلام، زاهدان، و همچنین کلانشهر تهران و در مشهد اختلالات شدید سوخت رسانی وجود دارد و صف های خودروها در برابر جایگاه های فروش بنزین، هر ساعت طولانی تر می شود. با این همه وزیر کشور دولت رئیسی در پیامی ادعا کرد که هیچ گونه مشکلی در سوخت رسانی وجود ندارد و مردم نباید نگران باشند.