سودان، شناسایی اسرائیل را به پارلمان موکول می کند، ولی مناسبات اسرائیل با امارات و بحرین گسترش می یابد

هواپیمای اسرائیلی العال در کنار هواپیمای شرکت بحرینی گالف در فرودگاه بین المللی منامه

با آن که هنوز هیچ خبری درباره پیامدهای دیدار یک هیات بلندپایه اسرائیلی از سودان انتشار نیافته، منابع خبری در خرطوم گزارش می دهند که نخست وزیر سودان، عبدالله حمدوق ، از مخالفت با عادی سازی روابط با اسرائیل دست برداشته و ممکن است عادی سازی روابط دو کشور در آینده نزدیک اعلام شود.

یکی از استدلال هایی که در دولت کنونی سودان مطرح می گردد آن است که رهبران کنونی، که ائتلافی از سیاستمداران و نظامیان هستند، یک دولت موقت محسوب می شوند و چنین تصمیم مهمی باید در یک دولت پایدار گرفته شود.

ولی با وجود همین دولت ائتلافی و موقت بود که برای حذف سودان از فهرست گروه های تروریستی در ایالات متحده اقدام شد و دو کشور به نتیجه مشترک و سازنده رسیدند.

با این همه گفته می شود که ممکن است خوش بینی اسرائیل برای عادی سازی روابط کمی زود هنگام باشد زیرا نخست وزیر سودان تصمیم نهایی را در حیطه اختیارات شورای قانونگذاری ملی آن کشور می داند که هنوز چنین پارلمانی برپا نگردیده و معلوم نیست چه هنگام تشکیل خواهد شد.

سودان روزگاری با رژیم ایران همکاری های تروریستی داشته و مسیر انتقال اسلحه قاچاق از رژیم ایران به نوار غزه بوده است.

نخست وزیر سودان که عادی سازی روابط با اسرائیل را به پارلمانی محول می کند که هنوز برپا نشده است

بی تردید فشار ایالات متحده بر سودان برای شناسایی اسرائیل ادامه خواهد یافت. پیشتر، سران دولت خارطوم گفته بودند که پاک شدن از فهرست تروریستی ایالات متحده، با عادی سازی روابط با اسرائیل ارتباطی ندارد.

از سوی دیگر، تلاش برای گسترش همکاری ها بین اسرائیل با امارات و بحرین ادامه دارد و توافق های بیشتری بین دو طرف امضا شده که آخرین آن ها قرارداد هواپیمایی بین اسرائیل و بحرین است.

اسرائیل هفته پیش قرارداد مشابهی با امارات امضا کرد که به موجب آن، روزانه بیش از دوازده پرواز انجام خواهد گرفت.

افزایش رفت و آمد هوایی بین اسرائیل و امیرنشین ها، یکی از ضروریات بالا رفتن حجم دادوستد بازرگانی و همکاری های تکنولوژی و امور دیگر می باشد.