سوریه: ارتش اسرائیل سه هدف در دمشق، حمص و لاذقیه را بمباران کرد. سه نیروی وابسته به ایران کشته شدند

خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که هدف هایی در دمشق پایتخت آن کشور و همچنین استان حمص و بندر لاذقیه مورد حمله قرار گرفته است. خبرگزاری سانا گزارش داد که در این حملات زیان مالی جزئی وارد آمده است، ولی از تلفات  انسانی سخنی نگفت. ولی نهادی با نام “دیده بان حقوق بشر سوریه” که مرکز آن در لندن است، گزارش داد که دست کم هشت نفر در جریان این حمله کشته شده اند.

ارتش سوریه طبق معمول این حملات را به نیروی هوایی اسرائیل نسبت داد و ادعا کرد که پدافند هوایی ارتش سوریه توانسته است اکثر موشک های شلیک شده را در هوا شکار کند، ولی شماری از آن ها به زمین رسید.

خبرگزاری دولتی سوریه به هدف هایی که مورد اصابت موشک قرار گرفتند، گزارشی نداد، ولی گفت که هواپیماهای اسرائیلی با به پرواز درآمدن در حریم هوایی لبنان، چندین موشک به سوی نقاط مختلف آن کشور شلیک کردند که به ادعای آن ها، اکثر این موشک ها در هوا شکار شد.

این حمله در نخستین ساعات بامداد امروز رخ داد. در هفته های اخیر حملات مشابهی انجام نگرفته بود.

اسرائیل در سال های اخیر بارها اعلام کرده که اجازه نخواهد داد نیروهای موسوم به سپاه قدس در سوریه مستقر گردد.

اسرائیل همچنین می کوشد از رسیدن جنگ افزار پیشرفته به سوریه و از آن جا به لبنان جلوگیری کند.

رژیم ایران معمولا موشک ها و دیگر تسلیحات نظامی را با هواپیما به سوریه می فرستد. ولی معمولا کوتاه مدتی پس از آن که این جنگ افزارها در فرودگاه تخلیه شده و به انبار منتقل می گردد، اصابت موشک های شلیک شده، موجب انفجار انبار می شود و آن را منهدم می سازد.

خبرگزاری ها گزارش دادند که در ساعات اولیه بامداد امروز (چهارشنبه) صدای انفجارهای شدید در داخل دمشق و نواحی اطراف آن شنیده شد.

ارتش اسرائیل معمولا در برابر این گونه رویدادها سکوت می کند. ولی برخی منابع نظامی و اطلاعاتی احتمال می دهند که محل بمباران شده در شهر حمص کارگاهی برای بهینه سازی موشک های نقطه زن و یا مونتاژ پهبپاد بوده است.

رژیم ایران هفته پیش خبر دارد که چند تن از نیروهای اعزامی آن به سوریه کشته شده اند. رژیم ادعا می کند که نیروی نظامی در سوریه ندارد و افرادی که هلاک شدند “مستشاران نظامی” بودند. رژیم با مطرح ساختن چنین ادعایی می کوشد از رویارویی مستقیم با ارتش اسرائیل دوری جوید.

در گزارش تایید نشده ای آمده است که یک قرارگاه نظامی سوریه نیز هدف قرار گرفته است. در این گزارش که هنوز مقامات رسمی سوریه به آن واکنشی نشان نداده اند، آمده است که در شهر حماه و همچنین بندر لاذقیه صدای انفجارهایی شنیده شده است.

در گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه آمده است که از میان تلفات هشتگانه، سه تن نیروهای خارجی (و احتمالا مزدوران وابسته به رژیم ایران) و پنج نفر سرباز سوری بوده اند. در این گزارش آمده است که حمله هوایی دقایقی پیش از نیمه شب رخ داد.

دو سال پیش، رئیس وقت ستاد کل ارتش اسرائیل، ژنرال گادی آیزنکوت گفته بود که اسرائیل بیش از یک هزار و پانصد نقطه در سوریه را که محل فعالیت سپاه قدس بوده، هدف قرار داده است. رژیم ایران این گزارش ها را نادرست می داند و ادعا می کند که در خاک سوریه پایگاه و یا مراکز نظامی ندارد.