سوریه: اسرائیل بار دیگر حمله نظامی کرد. منابع خبری: نهاد وابسته به رژیم ایران هدف بود

خبرگزاری رسمی سوریه اعلام داشت که نیروی هوایی اسرائیل یک بار دیگر مواضعی را در خاک آن کشور هدف قرار داده است. در گزارش های آمده است که این حمله مانند همه حملات پیشین به هدف نابودی مواضع سپاه قدس رژیم ایران به هدف جلوگیری از استقرار آن در خاک سوریه بوده است.

طبق معمول، خبرگزاری سانا با انتشار این خبر ادعا کرد که پدافند ضد هوایی آن کشور به کار افتاده و اکثر موشک ها را پیش از آن که به هدف اصابت کند نابود ساخته است. این ادعا همیشه در مورد همه حملات پیشین نیز آمده بود.

در گزارش ها آمده است که محل مورد حمله، ساختمانی است که در آن لابراتوار هایی وجود دارد و یک مرکز پژوهشی نامیده می شود. ولی احتمال می رود که در این مکان با کمک فعال سپاه پاسداران ایران، سلاح میکروبی و یا شیمیایی تولید می شود. منابع خبری گفتند که این نخستین بار نیست که اسرائیل این مرکز را مورد حمله قرار داده است.

سازمان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است، ولی معمولا از منابع خبری خوبی برخوردار است، اعلام داشت که حمله در استان حماه و در شهری به نا مِصیاف انجام گرفته، که احتمالا محل فعالیت یک نهاد وابسته به حکومت ایران بوده است.

تلویزیون دولتی سوریه، برای اثبات این ادعا که موشک های اسرائیلی در هوا شکار شده است، فیلم کوتاهی پخش کرد که شلیک ضد موشک ها و صدای انفجار هایی را بازتاب می دهد. ولی معلوم نیست که آیا این پدافند به خوبی عمل کرده است یا نه.

برخی خبرگزاری ها گزارش دادند که جنگنده های اسرائیلی از طریق بخش شمالی آسمان لبنان خود را به سوریه رساندند. برخی اهالی شمال لبنان تایید کردند که در اوایل سپیده دم امروز غرش هواپیماهای اسرائیلی را هنگام عبود، با گوش خود شنیده اند.

اسرائیل در این باره سکوت کرده، ولی آگاهان گفتند که اکثر حملات هوایی، معمولا از طریق آسمان لبنان انجام می شود تا پدافند هوایی سوریه را غافلگیر کند.

با آن که پدافند پرقدرت روسیه در خاک سوریه وجود دارد، ولی هیچگاه تا کنون در برابر حملات اسرائیل واکنشی نشان نداده است.

در گزارش های پیشین گفته شده است: اسرائیل و روسیه به توافق محرمانه رسیده اند که به موجب آن، تا هنگامی که جان سربازان روسی به خطر نیافتد، ارتش سوریه مزاحم ادامه حملات اسرائیل در خاک سوریه نخواهد بود.

در آخرین حمله که به اسرائیل نسبت داده شد، یکی از مواضع سپاه قدس و انبارهای اسلحه ای که از ایران به سوریه فرستاده شده بود، در نزدیکی دمشق مورد حمله قرار گرفت. سازمان حقوق بشر سوریه خبر داد که در این حمله ۱۹ تن از نیروهای وابسته به سپاه قدس کشته شده اند.

اسرائیل نسبت به اکثر این حملات سکوت کرده، ولی فرماندهان ارتش در فرصت های مختلف گفته اند که در طول سه سال گذشته حدود یک هزار و پانصد هدف نظامی وابسته به سپاه قدس در خاک سوریه مورد هجوم قرار گرفته است.

حکومت ایران هرگز به وقوع این حملات علیه هدف های سپاه قدس در خاک سوریه اشاره ای نکرده و همچنان ادعا می کند که نیروی رزمنده در سوریه ندارد.

حمله سپیده دم امروز(آدینه) در حالی گزارش شده که حکومت ایران بارها تهدید کرده که انتقام خون محسن فخری زاده را از اسرائیل خواهد گرفت. ولی رسانه های خبری رژیم ایران، به انتشار خبر حمله، از قول خبرگزاری رسمی سوریه بسنده کردند و به این واقعیت که اکثر حملات به هدف نابودی مواضع سپاه قدس در سوریه بوده، اشاره ای نداشتند.