سوریه: «اسرائیل دوباره به حمله موشکی در نزدیکی دمشق دست زد»؛ اسرائیل واکنشی نشان نداده است

منابع خبری عربی می گویند که در جریان حمله موشکی شب گذشته (سه شنبه) به مواضعی در حومه دمشق دو انبار اسلحه متعلق به حکومت ایران نابود شده است. در مورد تلفات احتمالی هنوز خبری در دست نیست، ولی نهاد دیده بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است احتمال می دهد که چندین نفر به هلاکت رسیده اند.

در گزارش ها آمده است که این حمله ساعاتی پس از آن صورت گرفت که هواپیماهای باری ایرانی مقادیر زیادی اسلحه را در فرودگاه بین المللی دمشق تخلیه کردند و این تسلیحات به انبارهای نزدیک آن مکان انتقال یافت.

ساعاتی پیش از وقوع این حمله، سپاهی محمد باقری فرمانده نیروهای مسلح در پیامی گفته بود که همه چیز برای نابودی اسرائیل آماده شده است.

خبرگزاری رسمی سوریه ملقب به سانا در گزارش شب گذشته درباره این حمله، مانند همیشه ادعا کرد که پدافند هوایی سوریه توانسته است اکثر موشک های شلیک شده را در هوا شکار کند. این خبرگزاری درباره ماهیت مواضعی که هدف قرار گرفته و میزان آسیب وارده سخنی نگفته است. در این گزارش، ادعا شده که خسارات جزیی بوده و تلفاتی به دنبال نداشته است.

در گزارش سانا آمده است که حمله موشکی ساعتی پیش از نیمه شب گذشته آغاز شد و به مدت پانزده دقیقه ادامه داشت و طی آن، نیروی هوایی اسرائیل از طریق بلندی های گولان ده ها موشک را به سوی هدف شلیک کرد.

دیده بان حقوق بشر سوریه، در گزارش خود نوشته که هدف های مورد حمله، دو انبار اسلحه در حومه جنوبی دمشق بوده که در داخل قرارگاه های نظامی وابسته به رژیم ایران در سوریه قرار داشته است.

یک نهاد خبری دیگر به نام “صدای پایتخت سوریه” در گزارشی نوشته است که ساعاتی پیش از این حمله موشکی، چند فروند هواپیمای باری متعلق به رژیم ایران در فرودگاه دمشق به زمین نشسته و مقادیر نامعلومی اسلحه تخلیه کرده بودند.

اکنون بیش از سه سال است که نیروی هوایی اسرائیل می کوشد همه محموله های تسلیحاتی را که از طرق مختلف وارد سوریه می شود نابود کند و حمله شب گذشته، اگر از طرف اسرائیل صورت گرفته، همین هدف را دنبال می کرده است.

آخرین حمله هوایی در خاک سوریه که به اسرائیل نسبت داده شد، هیجده روز پیش بود. برخی منابع خبری عربی گفتند که در روز گذشته احتمالا سه هواپیمای باری در دمشق به زمین نشست که یکی متعلق به شرکت ماهان و دیگری شرکت قشم بود. ولی هواپیمای باری سوم متعلق به نیروی هوایی سوریه بود.

اسرائیل نه تنها محموله های هوایی را بمباران کرده، بلکه در ماه های اخیر چند کاروان اسلحه را نیز که از طریق خاک عراق به سوریه رسیده بود را  نابود کرد.

همچنین، در گزارش های روزهای اخیر گفته شده که اسرائیل در یک سال اخیر به دوازده نفتکش و کشتی رژیم ایران در آب های بین المللی آسیب رسانده که برخی از آنها حامل اسلحه برای سوریه بوده است.

بدین سان، کارزار اسرائیل برای جلوگیری از رسیدن جنگ افزار به سوریه، از طریق هوا، زمین و دریا ادامه دارد.