سوریه: «حمله هوایی اسرائیل را خنثی کردیم»؛ منابع: «مواضع سپاه قدس دوباره بمباران شد»

در واکنش به حمله هوایی تازه ای در حومه دمشق که دوباره یکی از قرارگاه های سپاه قدس حکومت ایران و گروه های وابسته به آن صورت گرفت، برخی رسانه ها ارزیابی کردند که یک اقدام تلافی جویانه از جانب اسرائیل در واکنش به شلیک دو موشک به سوی بدنۀ یک کشتی بازرگانی متعلق به یک شهروند اسرائیلی در آبهای دریای عمان بوده است.

ولی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل بر این گمان است که حمله نسبت داده شده به اسرائیل، بخشی دیگر از تلاش دولت اورشلیم برای جلوگیری از استقرار نیروهای نظامی رژیم ایران در سوریه است و این روند از سه سال پیش آغاز شده و تاکنون بیش از یک هزار و چهارصد هدف مورد حمله قرار گرفته است.

ناحیه ای که این بار هدف قرار گرفت، “السیده زینب” نامیده می شود که از جمله نقاطی در حوالی دمشق است که رژیم ایران و نیروهای تحت فرماندهی آن، قرارگاه هایی برپا کرده اند و انبارهای ذخیره اسلحه ساخته اند.

خبرگزاری رسمی سوریه، طبق معمول ادعا کرد که بخش اعظم موشک های شلیک شده، توسط پدافند هوایی سوریه هدف قرار گرفته و خنثی شده است. منابع رسمی سوریه هرگز درباره آسیب به نقاط بمباران شده گزارش موثقی منتشر نمی سازند و اکنون نیز نهاد دیده بان حقوق بشر سوریه که به اپوزیسیون تعلق دارد و معمولا از منابع خبری خوبی برخوردار است درباره تلفات احتمالی و یا میزان خسارات وارد آمده گزارشی منتشر نساخته است.

ارتش روسیه که حضور گسترده ای در سوریه دارد، معمولا نسبت به این گونه حملات سکوت می کند و عملا دست اسرائیل را باز گذاشته است که به سرکوب واحدهای نظامی وابسته به سپاه قدس در سوریه همچنان ادامه دهد.