سوریه دوباره از حمله نظامی اسرائیل علیه قرارگاه نیروی هوایی گزارش داد

دولت سوریه اعلام داشت که یک بار دیگر مواضع نظامی در آن کشور هدف حمله قرار گرفت که احتمالا با حضور سپاه قدس و حزب الله لبنان در سوریه مربوط می شود. در یک بیانیه رسمی آمده است که یک پایگاه هوایی به نام اَدبَع در نزدیکی مرز لبنان هدف قرار گرفت و انفجارهای بزرگی رخ داده است.

یک مقام نظامی سوریه گفت که چندین موشک از هواپیما به سوی این پایگاه پرتاب شده است. ولی ارتش سوریه در بیانیه ای ادعا کرد که “توانسته است خطر را برطرف کند”. گفته می شود که محل مورد حمله، انبارهای اسلحه و مهمات متعلق به سپاه قدس و حزب الله لبنان بوده است. در یک گزارش دیگر آمده است که این مکان قرار بوده با کمک حکومت اسلامی ایران به یک فرودگاه غیرنظامی مبدل گردد.

برخی منابع خبری سوری این حمله را به اسرائیل نسبت دادند و اعلام داشتند که موشک ها توسط نیروی هوایی اسرائیل شلیک شده است. در اورشلیم مقامات اسرائیلی به سکوت در این زمینه ادامه می دهند، ولی وزیر دفاع اسرائیل گفته بود که اقدامات قاطعانه اسرائیل برای بیرون راندن سپاه قدس و حزب الله از سوریه ادامه خواهد یافت. از سخان او چنین بر می آمد که علیرغم بمباران های اخیر اسرائیل علیه مواضع نظامی حکومت ایران در سوریه، سپاه قدس همچنان به تلاش برای تقویت حضور نظامی خود ادامه می دهد.

مقامات سیاسی روسیه در روزهای اخیر گفته بودند که با پایان گرفتن قضیه سوریه، همه نیروهای خارجی و از جمله سپاه قدس و حزب الله لبنان باید سوریه را ترک گویند. ولی معاون نخست وزیر سوریه گفت که خروج نیروهای ایرانی از سوریه اصلا مطرح نیست.

رژیم ایران می گوید که به درخواست و دعوت دولت قانونی سوریه به آن کشور نیرو فرستاده است. یک مقام سپاه پاسداران نیز در روزهای اخیر گفته است که افراد اعزامی از ایران، نقش مستشار نظامی ایفا می کنند و خود در نبردها دخالتی ندارند – ادعایی که با واقعیات امر به طور کامل تضاد دارد.

منابع اطلاعاتی اسرائیل فاش ساختند که علیرغم هشدارهای این کشور، پرواز گسترده هواپیماهای باری رژیم ایران به سوریه ادامه دارد. این هواپیما حامل صدها تن جنگ افزار و وسائل تهاجمی دیگر هستند که نشان می دهد فعالیت گسترده رژیم ایران برای تقویت حضور نظامی در سوریه همچنان ادامه دارد.

هواپیماهای باری که در فرودگاه دمشق به زمین می نشینند، ظاهرا غیرنظامی هستند، ولی حامل جنگ افزار می باشند. این هواپیما ساخت روسیه و از نوع ایلیوشین می باشد. اسرائیل این تحرکات را به دقت رصد می کند.