سوریه: دوباره یک حمله هوایی اسرائیل در نزدیکی فردگاه بین المللی دمشق رخ داده است.

دولت سوریه اعلام کرد که مواضعی در خاک آن کشور دوباره هدف حمله نیروی هوایی اسرائیل قرار گرفته است. تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که حمله علیه نقاطی در حوالی فرودگاه دمشق رخ داده و اسرائیل دو موشک به سوی آن هدف پرتاب کرده که نیروی هوایی سوریه هر دو آن ها را در هوا شکار کرده است.

آگاهان نظامی می گویند که نیروی هوایی سوریه همیشه ادعا کرده که موشک های دشمن را خنثی کرده و هیجیک به هدف نخورده است، ولی اطلاعات گردآوری شده، عکس این ادعا را ثابت می کند.

سوریه هیچ اطلاعاتی درباره آسیب جانی و یا زیان مالی در نتیجه این حمله موشکی انتشار نداد.

نهاد حقوق بشر سوریه اعلام داشت که هدف نابود شده انبار اسلحه حزب الله لبنان بوده و همه موشک ها به هدف اصابت کرده است.

این نهاد اعلام داشت که حمله موشکی در ساعت یک بامداد به وقت محلی رخ داده است. ولی با آن که موشک ها به هدف اصابت کرده، صدای انفجارهای مهیب شنیده نشده است. به گزارش این نهاد، شبکه ضد هوایی سوریه در شکار کردن این موشک ها ناکام مانده است.

اسرائیل اعلام داشته که در روند جنگ در سوریه دخالت نمی کند، ولی در مورد دو هدف هیچ گذشتی نخواهد کرد و حاضر است بهای آن را بپردازد.

هدف نخست، جلوگیری از استقرار سپاه قدس در سوریه است و هدف دوم جلوگیری از رسانده شدن جنگ افزارهای “توازن شکن” به حزب الله در لبنان می باشد.

در سه سال اخیر ده ها بار کاروان های اسلحه که از سوریه به سوی لبنان و به مقصد حزب الله فرستاده می شد، مورد حمله هوایی قرار گرفته است که منابع خبری خارجی، آن را به اسرائیل نسبت داده اند. اسرائیل مسوولیت شماری از این حمله ها را به عهده گرفته و نسبت به بقیه آن ها واکنشی نشان نداده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در ماه های اخیر بارها گفته است که اسرائیل اجازه نخواهد داد سپاه قدس و نیروهای مزدور حکومت ایران، در سوریه مستقر گردند.