سوریه می گوید که اسرائیل دوباره یک مکان نظامی را به موشک بست.منابع خبری: انبار اسلحه ایران بود

دولت سوریه دوباره از حمله هوایی اسرائیل به هدف های نظامی در خاک آن کشور خبر داد. به گفته یک سخنگوی سوری، این بار پایگاهی در یک فرودگاه نظامی در استان حلب مورد حمله قرار گرفت. سوریه ادعا می کند که در این حمله آسیبی وارد نشده است.

ارتش اسرائیل در این باره سکوت می کند و می گوید که معمولا نسبت به گزارش های نظامی از رسانه های بیگانه واکنشی نشان نمی دهد. ولی روزنامه های عربی می نویسند که هدف این حمله نابود کردن انبارهای اسلحه سپاه قدس در آن قرارگاه نظامی بوده است.

خبرگزاری دولتی سانا در سوریه در گزارش خود نوشت که: شب گذشته بیش از ده موشک به سوی این پایگاه شلیک شده که زیان های مالی وارده ناچیز بوده، ولی کسی آسیب جانی ندیده است.

برخی منابع خبری می گویند که حمله موشکی شب گذشته به دنبال دریافت اطلاعاتی بوده مبنی بر این که حکومت ایران اخیرا مقادیر بیشتری جنگ افزار به سوریه فرستاده که در نزدیکی فرودگاه نظامی ارتش سوریه ذخیره شده است.

منابع خبری گزارش می دهند که: ارتش سوریه، پس از آن که بر شهر دَرعا در جنوب آن کشور مسلط شده، و استان درعا را پس از هفت سال، به طور کامل به تسلط خود بازگردانیده، از روز گذشته (یک شنبه) جنگ خونینی را برای بازپس گرفتن بخش سوری بلندی های گولان آغاز کرده است.

مرکز این استان شهر قُنِیطرَه میباشد که در فاصله بیست کیلومتری از مرز اسرائیل قرار دارد و ارتش اسد از سال پیش تسلط بر آن را از دست داد.

در گزارش ها آمده است که ارتش سوریه در ظرف چند ساعت حدود هشتصد فروند موشک علیه مواضع شورشیان در حومه قنیطره شلیک شلیک کرد و نیروی هوایی سوریه نیز به بمباران مواضع اوپوزیسیون پرداخت.

اسرائیل این جنگ را از نزدیک نظاره می کند، ولی هیچگونه دخالتی در آن ندارد. نگرانی اسرائیل آن است که در جریان این نبردها، ارتش سوریه بیش از نقطه ای که در قرارداد بین دو کشور تعیین شده، به خاک اسرائیل نزدیک شود و آنگاه دولت اسرائیل باید برای تعیین واکنش ارتش خود تصمیم بگیرد.

طبق توافق نامه سال ۱۹۷۴ که “معاهده جداسازی نیروها” نام گرفته، ارتش سوریه باید ده ها کیلومتر از مرز اسرائیل دور بماند.

استان قنیطره، یکی از آخرین نقاطی است که هنوز در تسلط مخالفان بشار اسد قرار دارد. هنوز نقاط کمی در مرکز و شرق سوریه در تسلط داعش می باشد، ولی اهمیت استراتژیک ندارد. اگر ارتش اسد بر قنیطره تسلط یابد، می توان گفت که جنگ خانگی در سوریه تا حد زیادی فروکش کرده است.

یک دیدگاه

  1. در گزارش ها آمده است که ارتش سوریه در ظرف چند ساعت حدود هشتصد فروند موشک علیه مواضع شورشیان در حومه قنیطره {شلیک شلیک}کرد و نیروی هوایی سوریه نیز به بمباران مواضع اوپوزیسیون پرداخت.
    طبق توافق نامه سال ۱۹۷۴ که “معاهده جداسازی نیروها” نام گرفته، ارتش سوریه باید ده ها کیلومتر از مرز اسرائیل دور بماند.

Comments are closed.