سوریه: پهپاد اسرائیلی فردی را در خاک آن کشور هلاک کرده و هلیکوپتر اسرائیلی به مواضع ارتش سوریه حمله برده است

ژنرال امیر برعام فرمانده سپاه شمال اسرائیل: حزب الله قصد تعرض دارد

ارتش سوریه اعلام کرد که پرنده های نظامی اسرائیل در سپیده دم امروز (آدینه) مواضعی را در شهر قنیطره که در نزدیکی مرز اسرائیل در بلندی های جولان قرار دارد هدف قرار داده اند. در برخی گزارش ها آمده که این حمله توسط پهپاد صورت گرفته و برخی دیگر آن را توسط هلیکوپتر می دانند. دولت اسرائیل هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده است.

خبرگزاری رسمی سوریه اعلام داشت که هدف این حمله، مواضع ارتش سوریه در اطراف شهر نیمه ویران قنتطره بوده که تا مرز اسرائیل فاصله چندانی ندارد. در گزارش های نخستین آمده است که در جریان این حمله، سه تن از سربازان سوری آسیب دیده اند.

ساعاتی پیش از وقوع این حمله، خبر رسید که پهپادهای نظامی یک تن از سرکردگان حزب الله لبنان را در خاک سوریه هدف قرار داده و او را هلاک کرده اند. کارشناسان نظامی سوریه گفتند که ممکن است هدف از حمله هلیکوپترهای اسرائیلی، خنثی کردن نقشه حزب الله لبنان برای انتقام جویی از اسرائیل بوده است.

رسانه های سوریه مسئولیت هلاکت فرد وابسته به حزب الله را به اسرائیل نسبت دادند و ارزیابی کردند که حزب الله در صدد انتقام جویی برخواهد آمد.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه در این زمینه خبر داد که فرد حزب اللهی هنگامی که با اتومبیل قصد ورود به یک روستای سوری در نزدیکی مرز اسرائیل را داشت، توسط یک پهپاد هدف قرار گرفت و به هلاکت رسید.

فرمانده سپاه شمال اسرائیل، ژنرال امیربرعام، در این هفته ابراز نگرانی کرد که حزب الله لبنان، ساخت زیربنای جنگی خود در جنوب لبنان را به انجام رسانده و ممکن است در آینده نزدیک به دستور حکومت ایران قصد انجام یک تعرض بزرگ علیه اسرائیل را داشته باشد.

پرزیدنت میشل عون رئیس جمهوری لبنان در مصاحبه دو هفته پیش با خبرگزاری فرانسه، ادعا کرده بود که حزب الله یک نهاد ملی است که در تامین منافع لبنان می باشد و صد تعرض ندارد. ژنرال برعام گفت که برخلاف این ادعا، حزب الله لبنان در حال به انجام رساندن زیرساخت تهاجمی خود در نزدیکی مرزهای شمالی اسرائیل است.

 

فرمانده سپاه شمال اسرائیل نسبت به نیت های تعرضی حزب الله هشدار داد و گفت: «در بیروت به خوبی می دانند که هرگونه تعرض جنگی علیه اسرائیل، به بهای ویرانی لبنان و ضربه قاطع بر حزب الله تمام خواهد شد».