سومین دور گفتگوهای اسرائیل و لبنان، برای تعیین خط مرزهای دریایی در خط مرزی ادامه دارد

دور دیگری از گفتگوهای نمایندگان اسرائیل و لبنان برای تعیین خط مرزهای دریایی بین دو کشور، امروز (پنجشنبه) در نقطه مرزی بین دو کشور در شهرکی به نام راس نَقوره ادامه یافت. ولی همانند دورهای پیشین این گفتگو، هیچ خبری درباره محتویات آن انتشار نیافته است.

این گفتگوها از دو هفته پیش آغاز شد و روز گذشته نمایندگان دو کشور برای دومین بار به گفتگو نشستند.

هدف از این همایش بی سابقه بین نمایندگان اسرائیل و لبنان، مشخص ساختن مناطقی در دریای مدیترانه است  که هر یک از دو کشور حق دارد در عمق آب های آن به جستجوی ذخایر گاز طبیعی بپردازد.

اسرائیل تا کنون چندین حوزه گازی را در عمق بیش از یک کیلومتر در وسط دریای مدیترانه شناسایی کرده و استخراج از آن ها را آغاز کرده است. ولی نقاطی وجود دارد که لبنان آن را در حیطۀ آب های اقتصادی خود می دانند و عملیات حفاری هنوز آغاز نشده و اکنون برای رفع اختلاف تلاش می شود.

مذاکرات دو کشور در یک چادر بزرگ در قرارگاه نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل در خط مرزی دو کشور انجام می گیرد.

دولت لبنان ادعا می کند که این گفتگو به مفهوم عادی سازی روابط با اسرائیل نیست، بلکه در چارچوب قرارداد آتش بس بین دو کشور انجام می گیرد – گرجه، اکثر شرکت کنندگان لبنانی افراد غیرنظامی هستند که تخصص آن ها امور نفتی و گازی می باشد و از جانب اسرائیل نیز همه شرکت کنندگان، از کارشناسان وزارت انرژی هستند و هیچ فرد نظامی در میان آنها وجود ندارد.

حزب الله لبنان که با انجام این گفتگوها به شدت مخالفت ورزیده، اکنون در موقعیتی قرار ندارد که برای خنثی کردن آن بکوشد.

لبنان برای نجات از ورشکستگی اقتصادی، که از جمله در رفتار تروریستی حزب الله ریشه دارد، و علت دیگر آن فساد مالی رهبران حکومت بیروت می باشد، خود را ناچار دیده وارد گفتگو با اسرائیل شود.

وزیر دفاع اسرائیل، بنی گانتس روز گذشته گفت که از لبنان نسیم امیدوار کننده ای می وزد که ممکن است زمینه ساز صلح آینده بین دو کشور باشد.

دختر رئیس جمهوری پیشین لبنان نیز در این هفته گفته بود که صلح با اسرائیل، می تواند بسیاری از مشکلات لبنان را حل کند.