سومین گذرگاه مرزی بین عراق و سوریه گشایش یافت که اسرائیل از آن، ابراز نگرانی می کند

خبر گشایش گذرگاه زمینی بین عراق و سوریه، با ابراز نگرانی از جانب گروهی از کارشناسان أمور امنیتی در اسرائیل روبرو شد و ارزیابی گردید که تهدیدات رژیم ایران علیه اسرائیل جدی تر می شود و حکومت ایران به آب های دریای مدیترانه نزدیک تر می گردد.

در گزارش ها آمده است که این گذرگاه با نام اَلبوکمال به مدت سالیان دراز بسته بود، ولی اخیرا بازگشایی شده و از طریق آن، رژیم ایران می تواند از طریق خاک عراق، دسترسی مستقیمی به سوریه و لبنان داشته باشد.

در سال های اخیر، رژیم ایران از طریق هوایی می کوشید جنگ افزارها را به سوریه و از آن جا به لبنان منتقل سازد و اکنون با گشایش راه زمینی، خواهد توانست این هدف را بهتر تامین کند. اسرائیل بارها محموله های هوایی را، پس از آن که به انبارهایی در نزدیکی فرودگاه بین المللی دمشق منتقل گردیده، مورد حمله قرار داده و منهدم کرده است.

منابع خبری می گویند که هزینه ساخت این گذرگاه توسط حکومت ایران تامین شده تا آسان تر بتوان دبا سوریه ارتباط زمینی داشته باشد.

در هفته های اخیر چند بار گزارش رسیده که اسرائیل پایگاه نظامی بزرگی را که رژیم ایران در خاک سوریه و در نزدیکی از گذرگاه در حال برپا ساختن است، هدف حمله هوایی قرار داده است. ولی اکنون گزارش می رسد که علیرغم این حملات، ساخت آن پایگاه همچنان ادامه دارد و خواهد توانست هزاران سرباز را در آن جای دهد.

با گشایش گذرگاه البوکمال، شمار گذرگاه های مرزی بین عراق و سوریه به سه گذرگاه می رسد که انتقال سرباز و اسلحه و کالا را بسیار آسان تر می کند.

روح الله خمینی در دوران جنگ هشت سال هبا عراق، با این شعار که راه قدس از کربلا می گذرد، گفته بود که تسلط بر عراق، راه را برای رسیدن سربازان حکومت به مرز اسرائیل، از طریق استقرار در سوریه امکان پذیر می سازد.