سوپرنفتکش ایرانی همچنان سرگردان است، ولی ممکن است یک بندر ترک به آن اجازه لنگر انداختن بدهد

سوپر نفتکش ایرانی آدریان دریا در دریای مدیترانه با محموله بیش از دو میلیون تن نفت خام، همچنان سرگردان است و هیچ کشوری هم حق کمک دریایی به این نفتکش را ندارد. مقامات آمریکایی خبردادند که  با چندین کشور در مدیترانه برای در اختیار گرفتن نفتکش ایرانی آدریان دریا مذاکره می  کنند . ولی احتمال دارد که بندر مِرسین در ترکیه حاضر شود به آن اجازه لنگر انداختن بدهد.

برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران گفت: « ما همه کاری انجام می دهیم تا نفتکش ایرانی به اهداف خود نرسد … وزارت دادگستری ایالات متحده با تعدادی از کشورها همکاری می کند تا بفهمد آیا ما می توانیم نفتکش را در اختیار خود بگیریم. اکنون این نفتکش در دریای مدیترانه حرکت می کند، ما همچنان بر تحرکات آن نظارت می کنیم» .

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر گفته بود که نفتکش با نام جدید “آدریان دریای یک” به سوی بندر کالاماتا در یونان به حرکت درآمده و مقصد این نفتکش این بندر یونانی است، اکنون مقامات یونان می‌گویند درخواستی از سوی ایران یا شرکت مالک کشتی برای لنگرانداختن نفتکش در این بندر دریافت نکرده‌اند.

به گفته برخی کارشناسان خبری در چنین شرایطی برای رژیم ایران بسیار دشوار است که بتواند کشوری را بیابد که نفتکش در آن لنگر بیندازد چه برسد به آن که بتواند دو میلیون و یک‌صد هزار بشکه نفت آن را بفروشد.این احتمال می‌تواند مطرح باشد که نفتکش سرانجام مجبور شود با بار سنگین خود به سوی ایران بازگردد. اما در مسیر طولانی‌اش در دور زدن کل قاره آفریقا تا بازگشت به بندری در جنوب ایران، هنوز هفته‌ها طول خواهد کشید و ممکن است با مخاطرات جدی از سوی آمریکا روبرو شود.

نفتکش آدریان دریا با نام پیشین گریس وان پیشتر به علت نقض تحریم های اروپا  رساندن نفت خام به سوریه توسط نیروهای بریتانیایی در  منطقه جبل‌الطارق توقیف شد. که با گرفتن ضمانت و تعهداز حکومت ایران آنرا آزاد کردند و راهی دریای مدیترانه شد