سِنتکام: ایران پشت حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت است

سِنتکام، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، در بیانیه ای اعلام کرد که یک تیم متخصص پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، به این نتیجه رسیده است که هواپیمای بدون سرنشین استفاده شده در حمله مرگبار به کشتی تجاری «مرسر استریت»،  در ایران تولید شده است.

به گزارش سی ان ان، در بیانیه سنتکام آمده است که تیم تحقیقاتی اعزام شده از ناو «یو اس اس رونالد ریگان» به کشتی مرسر استریت، دریافت که این کشتی در سواحل عمان در ۳۰ ژوئیه (۷ مرداد) توسط یک هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد)، “مملو از مواد منفجره درجه یک” هدف قرار گرفته است. در این حمله دو سرنشین این کشتی کشته شدند.

سِنتکام تعیین کرده که حمله پهپادی ایران، حفره‌ای به قطر  یک متر و ۸۰ سانتیمتر در بخش کابین ناخدای کشتی ایجاد کرد و به فضای داخلی کابین آسیب جدی رساند. در آزمایش‌های شیمیایی، مشخص شده که ماده به کار رفته در پهپاد انتحاری، از نوع «ردکس» بوده است.

در یک گزارش خلاصه شده آمده است: «استفاده از پهپادهای انتحاری طراحی و تولید شده توسط ایران، یک روند رو به رشد است. این پهپادها به طور فعال توسط رژیم ایران و نیروهای وابسته به آن علیه نیروهای ائتلاف در منطقه مورد استفاده قرار می گیرند که شامل اهدافی در عربستان سعودی و عراق نیز می‌باشد».

تحقیقات نشان داده است که کشتی مرسر اسریت، در ۲۹ ژوئیه توسط دو حمله ناموفق دیگر پهپادی هدف قرار گرفت و حمله سوم منجر به مرگ دو خدمه کشتی شد.

هدف گیری مجدد عمدی

این گزارش می‌گوید حمله ۳۰ ژوئیه (۷ مرداد)، نیازمند هدف گیری مجدد حساب شده و عمدی کشتی مرسر اسریت توسط ایران بوده است.

در بیانیه سنتکام آمده است که “پس از تجزیه و تحلیل در محل حادثه، برخی از مواد منفجره به مقر ناوگان پنجم ایالات متحده در منامه، پایتخت بحرین و متعاقباً برای آزمایش و تأیید بیشتر به آزمایشگاه ملی ایالات متحده منتقل شد.”

طبق بیانیه سنتکام، همچنین امکان دسترسی کارشناسان بریتانیایی به شواهد به دست آمده در مقر ناوگان پنجم، فراهم شد و این شواهد با کارشناسان اسرائیلی مواد منفجره نیز به اشتراک گذاشته شد.

در بیانیه سنتکام همچنین  آمده است: «هر دو متحد آمریکا، با یافته های ایالات متحده موافق بودند».

بیانیه پنتاگون در پی بیانیه محکومیت وزیران خارجه گروه ۷ منتشر می‌شود که ایران را مسئول این حمله می‌دانند.

طبق بیانیه جی ۷، همه شواهد موجود به وضوح به ایران اشاره می کند و این حمله هیچ توجیهی ندارد.