سِنتکام حمله به کشتی را کار رژیم ایران دانست؛ جی ۷ محکوم کرد؛ اسرائیل از این موضع استقبال کرد

ستکام، فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، اعلام داشت با شواهد و مدارکی که به دست آورده، جای تردیدی باقی نمی‌ماند که حمله پهپادی به کشتی مرسر استریت در آب‌های بین‌المللی، توسط ماموران رژیم ایران صورت گرفته است و باید به شدت نکوهش شود.

رژیم ایران این اتهام را رد کرده و ادعا می‌کند که در این حمله دست نداشته و اتهامی که توسط اسرائیل عنوان گردیده بی اساس و افترا آمیز بوده است.

ولی در همان حال، گروه هفت کشور صنعتی موسوم به «جی ۷» نیز بیانیه ای در رابطه با این تعرض انتشار داد و رژیم ایران را مسئول این حمله دانست و چنین رفتاری را محکوم کرد.

یائیر لاپید، وزیر امورخارجه اسرائیل، از این بیانیه استقبال کرد و آن را نشانی از واقع بینی دانست و در عین حال خواستار شد که جامعه جهانی به اقدامات موثری دست بزند تا این تجاوزکاری رژیم ایران متوقف گردد.

ستاد فرماندهی ارتش ایالات متحده، سِنتکام، که امنیت خاورمیانه در حیطه اختیارات آن قرار دارد، در بیانیه‌ای که شب گذشته (آدینه) انتشار داد نوشت که بنابر شواهد و اطلاعات موثق، یک روز پیش از وقوع انفجار، دو پهپاد متعلق به رژیم ایران بر فراز کشتی مرسر استریت به پرواز درآمدند ولی نتوانستند به آن آسیب برسانند. فردای آن روز، در نتیجه حمله یک یا دو پهپاد انفجاری، این حادثه رخ داد و دو تن از خدمه کشتی کشته شدند.

سِنتکام اعلام کرد که قطعات متلاشی شده یکی از این پهپادها را از آب بیرون کشیده که نشان می دهد ساخت رژیم ایران بوده است.

در بیانیه گروه هفت کشور صنعتی جهان، در نکوهش تعرض حکومت ایران آمده است که این حمله بی تردید طبق برنامه ریزی دقیق پیشین و توسط نیروهای متعلق به رژیم ایران به عمل آمده و باید به شدت محکوم شود.

در این بیانیه افزوده شده که تعرض حکومت ایران، به مثابه پایمال ساختن قوانین بین المللی بوده و ثبات و آرامش جهان را بر هم می زند و باید متوقف شود.

همچنین، بیانیه گروه هفت از رژیم ایران می خواهد به اقداماتی که نقض صریح تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل است، پایان دهد.

با این همه، گزارش رسید که دولت ژاپن، با آن که یکی از اعضای گروه هفت است، از امضای این بیانیه خودداری ورزید که علت آن، روابط بازرگانی گسترده دولت ژاپن با رژیم کنونی در ایران است.

یائیر لاپید وزیر خارجه اسرائیل از بیانیه گروه هفت به گرمی استقبال کرد و اعلام داشت که از دیدگاه اسرائیل نیز تردیدی وجود ندارد که حمله به کشتی مرسر استریت توسط رژیم ایران برنامه ریزی و اجرا شده است.
لاپید گفت که این نخستین بار نیست که رژیم ایران به چنین اقدامات تعرضی دست می‌زند و سالیان سال است که طراح و اجرا کننده بسیاری از عملیات‌های تروریستی در نقاط مختلف جهان بوده است.

لاپید گفت که خوی تجاوزکارانه رژیم ایران، مساله‌ای نیست که تنها به اسرائیل ارتباط داشته باشد، بلکه امری است که به همه جهانیان مربوط می‌شود و جامعه بین المللی وظیفه دارد برای پایان بخشیدن به آن، به اقدامات ضروری دست بزند.

وزیر امور خارجه اسرائیل، در پیام توییتری خود نوشت که دنیا وظیفه دارد از رژیم تجاوزگر ایران حساب پس بگیرد و نگذارد که به این گونه عملیات ادامه دهد.