سپاهی محمد باقری: قرارداد خرید میلیاردها دلار از روسیه امضا شده و مذاکرات پیرامون اجرای آن ادامه دارد

سه روز پیش از آن که نفتالی بنت نخستین سفر خود به روسیه و اولین دیدار با پرزیدنت پوتین را عملی سازد، سپاهی محمد باقری اعلام کرد که در سفرش به مسکو قرارداد کلانی برای خرید شمار زیادی هواپیماهای جنگنده و همچنین بالگردهای نظامی، با روسیه امضا شده است.

مبلغ کل این معامله اعلام نگردید، ولی سپاهی باقری گفت که جنگ افزارهای خریداری شده، توان نظامی حکومت ایران را به نحو بیسابقه ای افزایش می دهد.

با این همه، در مورد امکان عملی شدن این قرارداد مورد تردید قرار دارد. زیرا در شرایط بین المللی کنونی، ادامه تحریم های آمریکایی، همچنان فروش جنگ افزار به ایران را نیز شامل می شود.

رژیم ایران از هنگام به قدرت رسیدن، بارها از دولت روسیه اسلحه خریده که از جمله یک سامانه پدافند هوایی به نام اس ۳۰۰ می باشد. ولی روسیه با آن که پول آن را به طور کامل دریافت کرده بود، ارسال سامانه را مدت چند سال به تعویق انداخت تا مشمول تحریم های برقرار شده از جانب ایالات متحده نگردد.

با آن که جنگنده های روسی از نظر کیفیت، با جنگ افزار مشابه ساخت آمریکا فاصله زیاد دارد، فروش آن از روسیه به ایران نمی تواند موجب خشنودی اسرائیل و دولت های غربی باشد.

نیروی هوایی رژیم ایران همیشه ضعیف ترین شاخه نهادهای نظامی کشور ایران بوده، زیرا از هنگام اشغال سفارت آمریکا در تهران، ایالات متحده فروش هرگونه جنگ افزار به ایران را ممنوع کرد و از این رو رژیم یاران به روسیه و چین روی آورد که در این صنایع به پای ایالات متحده نمی رسند.

سپاهی باقری گفت که دریافت این جنگ افزارهای ساخت روسیه، می تواند تا حدی موازنه قدرت در خاورمیانه را به سود جمهوری اسلامی ایران تغییر دهد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رژیم در نشست با شماری از نمایندگان حکومت در مسکو گفت که قرارداد نظامی، از جمله شامل خرید چند فروند هواپیمای آموزشی نیز می باشد. او گفت که این قراردارد امضا شده و اکنون باید درباره شیوه اجرای آن مذاکراتی صورت گیرد.

همانگونه که گفته شد، مبلغ کلی این معامله و زمان تحویل جنگ افزارها هنوز مشخص نشده و در ضمن معلوم نیست که رژیم ایران، با ادامه تحریم ها و کمبود ارز خارجی، چگونه خواهد توانست بهای معامله را بپردازد.

در پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق، حکومت اسلامی به خرید گسترده جنگ افزار از روسیه پرداخت که ارزش کلی آن در ظرف کمتر از ده سال، به ده میلیارد دلار رسید.

جنگنده های میگ ۲۹ و سوخوی ۲۴ و تنک ها تی-۷۲ و چند فروند زیردریایی از کلاس کیلو را شامل می شد.